Aktualności

Do szczepienia maluchy muszą być zdrowe, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl
Do szczepienia maluchy muszą być zdrowe, fot. Wojtek Szabelski/freepress.pl

Przeciw pneumokokom

Trwa realizacja marszałkowskiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Do końca roku wybrane przez nas podmioty medyczne zaszczepią przeciw tym groźnym drobnoustrojom ponad 2,5 tysiąca dzieci w trzecim roku życia w całym regionie.

 

– Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. O tym, że te szczepienia są bardzo potrzebne, nie trzeba nikogo przekonywać. Tym programem odpowiadamy na oczekiwania społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób u dzieci, takich jak zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz sepsa. Od ubiegłego roku samorząd województwa jako jedyny w kraju realizuje partnerski „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”. W pierwszej, pilotażowej edycji tego przedsięwzięcia wzięło udział 17 samorządów lokalnych, a szczepieniami objęto 1429 dzieci.

 

Do programu na partnerskich zasadach zaprosiliśmy wszystkie miasta i gminy województwa. W tym roku na udział zdecydowały się 32 jednostki samorządowe, zarówno duże miasta jak i gminy wiejskie. Ich udział w programie to obowiązek pokrycia połowy kosztów szczepień dla dzieci zamieszkałych na ich terenie. Samorząd województwa finansuje szczepienia kwotą 363,5 tysiąca złotych. Wyłoniliśmy też (na podstawie konkursu ofert) realizatorów przedsięwzięcia – to 37 podmiotów medycznych, zarówno publicznych jak i niepublicznych.

 

Szczepienia obejmują maluchy będące mieszkańcami miast i gmin, które zgłosiły swój akces do programu. Nabór uczestników oraz szczepienia prowadzą realizatorzy (placówki medyczne) we współpracy z gminnymi instytucjami.

 

 

Akcja trwa od czerwca. Realizację programu zakończyła się już w gminie Osięciny, w której zaszczepiono 34 dzieci. We MZOZ we Włocławku wykonano jedną piątą zaplanowanych szczepień, w Gniewkowie ponad połowę, a w Rypinie ponad jedną trzecią. Koordynatorem programu jest Biuro Programów Profilaktycznych w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego (tel. 56 656 10 27; m.leznicka@kujawsko-pomorskie.pl, j.chaberska@kujawsko-pomorskie.pl).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 sierpnia 2016 r.