Aktualności

Grudziądzki Festiwal Muzyki Dawnej, fot. Piotr Bilski
Grudziądzki Festiwal Muzyki Dawnej, fot. Piotr Bilski

Przeboje muzyki dawnej w Grudziądzu

W Grudziądzu trwa Festiwal Muzyki Dawnej im. Piotra z Grudziądza – niecodzienne wydarzenie kulturalne, na które składają się koncerty w pięknych wnętrzach grudziądzkich kościołów i na dziedzińcu miejscowego muzeum. W programie muzyka dawna od średniowiecza po barok, w tle sylwetka wybitnego piętnastowiecznego kompozytora, którego utwory pojawiają się obecnie w dyskografiach wysokiej klasy europejskich wykonawców. Koncert finałowy z udziałem Capelli Bydgostiensis w najbliższą niedzielę (12 czerwca)

 

Petrus Wilhelmi de Grudencz, kompozytor i poeta, ksiądz, przez pewien czas nadworny kapelmistrz cesarza Fryderyka III, urodził się w 1392 roku w Grudziądzu, ale jego kariera muzyczna miała walor europejski i międzynarodowy. Studiował w Krakowie, bywał w Wiedniu i Bazylei, Wrocławiu i Rzymie. Jego utwory – pieśni, motety i kanony z łacińskimi tekstami – wykonywano w zamkach, kościołach i klasztorach, mieszczańskich domach w Polsce, Czechach i krajach niemieckojęzycznych, niektóre jeszcze w XVII wieku. Wiele z nich zyskało wielką popularność. Dziś jest odkrywany na nowo.

 

Grudziądzki festiwal rozpoczął się w miniony weekend. W piątkowy (3 czerwca) i sobotni wieczór w kościele św. Franciszka Ksawerego i Wieży Klimek na Górze Zamkowej koncertowały specjalizujące się w muzyce przedromantycznej chóry i zespoły muzyczne, były też pokazy średniowiecznych tańców i obserwacje nieba.

 

Druga odsłona wydarzenia rozpoczyna się w najbliższy piątek (10 czerwca) interesującymi wykładami, które wygłosi prof. Paweł Gancarczyk z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Pierwsze z zapowiedzianych spotkań przed południem w auli I LO, drugie późnym popołudniem w Państwowej Szkole Muzycznej. W sobotę (11 czerwca) na dziedzińcu grudziądzkiego muzeum wystąpią Schola Cantorum Gymevensis z Gniewu w Pomorskiem i poznański ensamble Miraculus.

 

Wielki koncert finałowy w niedzielę w bazylice św. Mikołaja. Wystąpią Capella Bydgostiensis oraz Aleksandra Olczyk (sopran) i Tomasz Głuska (trąbka). W programie między innymi Purcell, Bach, Haendel i Mozart. Początek o 16.00.

 

 

Organizatorem jest grudziądzki chór Tibi Mariae, patronat honorowy objął marszałek Piotr Całbecki, samorząd województwa wspiera organizatorów finansowo.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 czerwca 2016 r.