Aktualności

Podpisanie porozumienia w sprawie uruchomienia przeprawy promowej odbyło się przy modelu Daru Pomorza w holu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj Kuras
Podpisanie porozumienia w sprawie uruchomienia przeprawy promowej odbyło się przy modelu Daru Pomorza w holu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj Kuras

Prom na Wiśle – przetargi jeszcze w tym roku

Trwają przygotowania do uruchomienia przeprawy promowej na Wiśle na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa. Przed nami przetargi na zakup jednostki oraz przygotowanie dróg dojazdowych i przyczółków. We wtorek (26 września) w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządu województwa, Solca Kujawskiego, gminy Zławieś Wielka oraz powiatów bydgoskiego i toruńskiego podpisali porozumienie o wspólnym przygotowaniu i realizacji projektu.

 

Przeprawa promowa ma pomóc skomunikować ważne drogi krajowe nr 10 oraz 80 i poprawić dostęp mieszkańców gminy Zławieś Wielka do miejsc pracy na terenie soleckiego parku przemysłowego. Wpłynie też na podniesienie atrakcyjności turystycznej tej części województwa. Urząd Marszałkowski przygotowuje przedsięwzięcie wspólnie z powiatami bydgoskim, toruńskim oraz Solcem Kujawskim i gminą Zławieś Wielka.

 

– Pomysł stworzenia przeprawy promowej na wysokości Solca Kujawskiego i Złejwsi Wielkiej przyjął realne kształty. Mamy plan by jesienią przyszłego roku pierwsze kursy promu już się odbywały. Przygotowanie koncepcji i niezbędnych dokumentów to zasługa pani burmistrz Solca Kujawskiego i jej zespołu. Dziękuję za to zaangażowanie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

– Sporo osób z Solca Kujawskiego pracuje w Fordonie, czy też w Toruniu i odwrotnie. Dla tych osób przeprawa promowa to jest oszczędność 40 kilometrów dziennie, a to się przekłada na ochronę środowiska – powiedziała burmistrz Gminy Solec Kujawski Teresa Substyk.

 

– Dla mieszkańców gminy Zławieś Wielka przeprawa promowa będzie dogodnym połączeniem z drogą na Szczecin. Myślę, że nasi mieszkańcy będą często odwiedzać słynny park w Solcu, powstaną też możliwości do pozyskiwania pracy w parku przemysłowym – mówi wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka.

 

– Oczekujemy, że przeprawa przyczyni się nie tylko  do rozwoju turystyki, ale także do likwidacji pewnych obszarów bezrobocia w powiecie toruńskim. Na pewno poprawi to naszą zdolność do poszukiwania pracy i poszukiwania atrakcyjnych miejsc do wypoczynku – mówi starosta toruński Mirosław Graczyk.

 

– W imieniu powiatu bydgoskiego dziękuję panu marszałkowi za determinację, bo wiele lat przymierzaliśmy się do podpisania tej umowy. Dziękuję też staroście toruńskiemu za współpracę i poparcie – mówi starosta bydgoski Wojciech Porzych.

 

Inwestycja składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje przebudowę przyczółków i dróg dojazdowych do przeprawy. Obecnie finiszują prace nad programem funkcjonalno-użytkowym (koncepcją). Zakłada on  poszerzenie istniejących dróg oraz rozbudowę przyczółków. Będą one uwzględniały wahania poziomu wody na Wiśle. W najbliższych tygodniach planowane jest ogłoszenie przetargu na realizację zadania w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Wykonawca przygotuje też wniosek o dofinansowanie zadanie z Unii Europejskiej. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to jesień przyszłego roku.

 

Drugą częścią zadania jest zakup jednostki promowej. Zakończyły się już prace nad specyfikacją, zlecone przez gminę Solec Kujawski.  Prom będzie miał długość około 24 metrów i szerokość 16 metrów. Na pokład zabierze około 80 pasażerów i 15 samochodów osobowych. Teraz przygotowywany jest przetarg na zakup jednostki, który jeszcze jesienią ogłosi Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy. Dostawy promu można się spodziewać jesienią przyszłego roku. Rozruch promu planowany jest na przełomie 2018 i 2019 roku.

 

Całkowity koszt inwestycji to ok. 13,8 milionów złotych, z czego zakup i uruchomienie promu to około 4,8 miliona złotych, a przebudowa układu drogowego około  7 milionów złotych. Inwestycja znalazła się w Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej. Umożliwia to dofinansowane zadania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego (na poziomie 85 procent).

 

W wyniku konsultacji z samorządami powstał model finansowania kosztów obsługi promu szacowanych na pół miliona złotych rocznie, oparty o partycypację. Połowę środków ma gwarantować Urząd Marszałkowski, a połowę samorządy lokalne: powiat bydgoski i toruński oraz gmina Solec Kujawski i Zławieś Wielka (4×12,5 procent). Zakup promu oraz część drogowa inwestycji mają być finansowane ze środków województwa oraz naszego RPO.

 

Porozumienie o współpracy przy realizacji projektu podpisali 26 września w Urzędzie Marszałkowskim marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, starosta toruński Mirosław Graczyk, wicestarosta toruński Andrzej Siemianowski, starosta bydgoski Wojciech Porzych, wójt gminy Zławieś Wielka Jan Surdyka oraz burmistrz Gminy Solec Kujawski Teresa Substyk.

 

Treść porozumienia

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 września 2017 r. 

ostatnia aktualizacja: 27 września 2017 r.

 

Podpisanie porozumienia w sprawie uruchomienia przeprawy promowej odbyło się przy modelu Daru Pomorza w holu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj KurasPodpisanie porozumienia w sprawie uruchomienia przeprawy promowej odbyło się przy modelu Daru Pomorza w holu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj KurasPodpisanie porozumienia w sprawie uruchomienia przeprawy promowej odbyło się przy modelu Daru Pomorza w holu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj KurasPodpisanie porozumienia w sprawie uruchomienia przeprawy promowej odbyło się przy modelu Daru Pomorza w holu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj KurasPodpisanie porozumienia w sprawie uruchomienia przeprawy promowej odbyło się przy modelu Daru Pomorza w holu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj KurasPodpisanie porozumienia w sprawie uruchomienia przeprawy promowej odbyło się przy modelu Daru Pomorza w holu Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj Kuras