Aktualności

Premiera filmu Miasto w Bydgoszczy, fot. Dariusz Gackowski
Premiera filmu Miasto w Bydgoszczy, fot. Dariusz Gackowski

Bydgoszcz na kinowym ekranie – premiera filmu „Miasto”

W środę wieczorem (23 czerwca) w bydgoskim kinie „Orzeł” odbył się premierowy pokaz filmu „Miasto” w reżyserii Marcina Sautera. Po raz pierwszy od czasów premiery „Sąsiadów” (filmu Aleksandra Ścibor-Rylskiego z 1969 roku) Bydgoszcz doczekała się prapremiery filmu fabularnego. Reżyser pokazał mieszańcom swojego miasta bardzo osobistą, dedykowaną ojcu historię. Województwo Kujawsko-Pomorskie współfinansowało tę produkcję, a w premierowym pokazie uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Pierwowzorem głównego bohatera filmu jest ojciec reżysera, który był pisarzem i wykładowcą akademickim. Osobista historia w tym obrazie przeplata się z kryminalną intrygą, a w tle pojawiają się plenery Bydgoszczy, głównie nocne, deszczowe i zamglone, filmowane z użyciem analogowej kamery.

 

Fabularny debiut uznanego dokumentalisty jest jakby czarnym kryminałem przeniesionym w czasy peerelowskie. Ale nie ma w nim ani kapitana Sowy, ani porucznika Borewicza. Nie ma milicji, ani nawiązań do realnego socjalizmu. Jest za to klimat kina noir, cytaty z kart powieści Chandlera czy Hammetta, pojawiają się archetypy bohaterów i aura tak charakterystyczna dla tamtych filmów i powieści. Marcin Sauter składa hołd kinu noir, bawi się konwencją, ale jego film to nie jest typowy kryminał. To autorski, bardzo osobisty obraz dla smakoszy kina.

 

Opowiadam o historiach, które, mam nadzieję, są uniwersalne dla nas wszystkich: o odchodzeniu, o śmierci. To jest film o moim ojcu, który bardzo szybko zmarł. To jest próba opowiedzenia o człowieku, którego mało znałem, a który bardzo ważną rolę w moim życiu pełnił, i pełni nadal – powiedział po projekcji, podczas spotkania z publicznością reżyser filmu. Znamienne, że bydgoska prapremiera odbyła się właśnie 23 czerwca, a więc w Dniu Ojca.

 

W filmie wystąpili między innymi Karolina Gruszka, Bartłomieja Topa, a także Robert Więckiewicz, Mirosław Kropielnicki, Grzegorz Warchoł i Stanisław Tym. W epizodach rozpoznać można było także Marię Zmarz-Koczanowicz, Macieja Cuske, Józefa Eliasza, Józefa Herolda oraz Rafała Bruskiego, prezydenta Bydgoszczy. Zresztą bydgoszczanie, a przede wszystkim sama Bydgoszcz, mieli w tym filmie swój niebagatelny udział.

 

Poza aktorami, Karoliną Gruszką, Bartłomiejem Topą oraz Piotrusiem Nawrockim, grającym w filmie syna głównego bohatera, na spotkanie do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy przybyli twórcy filmu. Poza reżyserem byli to: autor zdjęć – Piotr Rosołowski, autor muzyki – Jerzy Rogiewicz i producent – Mikołaj Pokromski. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podziękował im za stworzenie niezwykłego, zapadającego w pamięć obrazu miasta oraz za doznania estetyczne, których film dostarczył. Życzył twórcom powadzenia na festiwalach i przeglądach filmowych oraz obdarował okolicznościowymi upominkami.

 

Film „Miasto” Marcina Sautera od piątku (25 czerwca) premierowo pokazywany jest w kinach w całej Polsce. 

 

Gabinet Marszałka

25 czerwca 2021 r.

 

Premiera filmu Miasto w Bydgoszczy, fot. Dariusz Gackowski Premiera filmu Miasto w Bydgoszczy, fot. Dariusz Gackowski Premiera filmu Miasto w Bydgoszczy, fot. Dariusz Gackowski Premiera filmu Miasto w Bydgoszczy, fot. Dariusz Gackowski Premiera filmu Miasto w Bydgoszczy, fot. Dariusz Gackowski Premiera filmu Miasto w Bydgoszczy, fot. Dariusz Gackowski