Aktualności

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wizytuje inwestycję w „Maczku”, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wizytuje inwestycję w „Maczku”, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Pracownie w „Maczku” w przyszłym roku szkolnym

W dedykowanym dzieciom i młodzieży z dysfunkcją słuchu Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy trwają zaawansowane prace na budowie nowego budynku warsztatów praktycznej nauki zawodu, w których kształcić się będą m.in. przyszli technicy informatycy i elektronicy. Wczoraj (11 grudnia) inwestycję wizytował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Dwukondygnacyjny obiekt (parter plus poziom -1), z użytkowym poddaszem, pomieści nowoczesne pracownie, w których będą się kształcić także przyszli technicy dentystyczni, kosmetyczki i fryzjerzy, technicy żywienia i usług gastronomicznych, kucharze i cukiernicy oraz ogrodnicy. Inwestycja, która kosztować będzie ponad 11 milionów złotych (dotacja z Regionalnego Programu operacyjnego wynosi 7 mln złotych), obejmuje nie tylko wzniesienie murów, ale też kompletne nowoczesne wyposażenie, w tym specjalistyczne wyposażenie pracowni.

– „Maczek” to dobrze zorganizowany zespół szkół dla młodych ludzi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a jego segment zawodowy właściwie odpowiada na wyzwania rynku. Cieszę się, że ta potrzebna inwestycja nabrała rozpędu, a nowe pracownie będą służyć uczniom i nauczycielom już w przyszłym roku szkolnym. Jestem przekonany, że opuszczający mury ośrodka technicy będą poszukiwanymi fachowcami – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wyłoniona w przetargu bydgoska firma Baupol, która prowadzi roboty budowlane, zakończyła już etap stawiania konstrukcji budynku i rozpoczęła montaż konstrukcji dachu. Wiosną obiekt osiągnie stan surowy zamknięty, a prace wykończeniowe, równolegle z zakupami wyposażenia, trwać będą do września przyszłego roku.

Budowa warsztatów „Maczka”

  • koszt: 11,2 mln zł
  • dotacja z RPO: 7 mln zł
  • zakończenie prac budowlanych i wykończeniowych: wrzesień 2020

Coraz bliżej jest realizacja dużych inwestycji w marszałkowskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Toruniu, przeznaczonym przede wszystkim dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Zaplanowano tu nadbudowę budynku internatu z przeznaczeniem na nowe pracowanie praktycznej nauki zawodu oraz remont i modernizację istniejących pracowni, budowę basenu rehabilitacyjnego i boiska wielofunkcyjnego oraz modernizację i powiększenie sali gimnastycznej. Stanie też nowy dwukondygnacyjny budynek, w którym działać będzie specjalistyczne przedszkole z miejscami dla 26 maluchów (3-7 lat) z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem lub niepełnosprawnościami dotyczącymi wzroku i słuchu.

Jeszcze w grudniu zostanie wyłoniony wykonawca tych robót. Ponieważ projekty budowlane i wszystkie pozwolenia już mamy, będzie mógł rozpocząć prace jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

10 grudnia 2010 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia 2019 r.

Fot. UMWKPGraf. Invest-PlusGraf. Invest-PlusWicemarszałek Zbigniew Ostrowski wizytuje inwestycję w „Maczku”, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWicemarszałek Zbigniew Ostrowski wizytuje inwestycję w „Maczku”, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWicemarszałek Zbigniew Ostrowski wizytuje inwestycję w „Maczku”, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWicemarszałek Zbigniew Ostrowski wizytuje inwestycję w „Maczku”, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWicemarszałek Zbigniew Ostrowski wizytuje inwestycję w „Maczku”, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWicemarszałek Zbigniew Ostrowski wizytuje inwestycję w „Maczku”, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPWicemarszałek Zbigniew Ostrowski wizytuje inwestycję w „Maczku”, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP