Aktualności

Zakład Aktywności Zawodowej w Drzonowie, fot. Witold Broda/Freepress.pl
Zakład Aktywności Zawodowej w Drzonowie, fot. Witold Broda/Freepress.pl

Praca i rehabilitacja

 

We Włocławku powstanie w przyszłym roku kolejny w naszym regionie zakład aktywności zawodowej. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego na Kujawach i Pomorzu funkcjonuje już 7 tego rodzaju placówek, dających zatrudnienie 284 osobom niepełnosprawnym. Wkrótce dołączy do nich także nowy ZAZ w Strzelnie.  

 

Zakłady aktywności zawodowej są skuteczną formą prowadzenia rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Dają szansę na przygotowanie do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Wspieranie tego typu placówek, to jedno z zadań samorządu województwa. Urząd Marszałkowski pokrywa koszty ich funkcjonowania w ponad 90 procentach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Choć zajmują się wytwórczością i oferują różnego rodzaju usługi, zakłady aktywności zawodowej nie są zwykłymi firmami i rządzą się innymi mechanizmami niż zwykłe podmioty gospodarcze. Podstawową zasadą jest, że całość wypracowanego dochodu przeznacza się na realizacje misji, czyli społeczną i przede wszystkim zawodową rehabilitację zatrudnionych.

 

W naszym regionie działa już siedem takich placówek:

  • w Białych Błotach w powiecie bydgoskim,
  • w Brodnicy,
  • w Bydgoszczy,
  • w Drzonowie w powiecie chełmińskim,
  • w Radziejowie,
  • w Wąbrzeźnie
  • w Tucholi.

 

Wykaz ZAZ

 

W ZAZ-ach utworzono łącznie 375 stanowisk pracy w tym 284 dla osób niepełnosprawnych i 91 dla personelu  wspomagającego rehabilitację zawodową.  Działalność i tworzenie zakładów wspiera finansowo samorząd województwa. Trwają przygotowania do utworzenia dwóch kolejnych tego rodzaju placówek. Urząd Marszałkowski przeznaczył ten cel 9,7 miliona złotych.

 

Jeszcze w tym roku taką placówkę uruchomi samorząd gminy Strzelno w powiecie mogileńskim. ZAZ będzie działać w Strzelnie i pobliskim Przyjezierzu (miejscowości wypoczynkowej położonej nad Jeziorem Ostrowskim), zajmując się m. in. realizacją usług turystycznych i gastronomiczno-noclegowych, pralniczych, parkingowych, remontowo-porządkowych i rolniczo-ogrodniczych oraz rękodziełem. W zakładzie zatrudnienie znajdzie 27 osób niepełnosprawnych.

 

Zakład aktywności zawodowej powstanie także we Włocławku. W placówce, na lokalizację której przewidziano budynek przy ulicy Łęgskiej 20, planuje się prowadzić usługi pralnicze, krawieckie, parkingowe oraz wynajem sali sportowo-konferencyjnej. W ZAZ powstaną stanowiska pracy dla 42 osób, w tym 34 osób z niepełnosprawnością.

 

Działalność ZAZ-ów z Kujaw i Pomorza promuje strona internetowa zaz.kujawsko-pomorskie.pl.

 

Wspólnie z podopiecznymi oraz pracownikami zakładów aktywności zawodowej i warsztatów terapii zajęciowej Urząd Marszałkowski organizuje dwa razy w roku przedświąteczne wystawy i kiermasze rękodzieła. Więcej na ten temat tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 września 2015 r.

 

Zakład Aktywności Zawodowej w Tucholi, fot. Tymon MarkowskiZakład Aktywności Zawodowej w Wąbrzeźnie, fot. ZAZ WąbrzeźnoZakład Aktywności Zawodowej w Brodnicy, fot. Witold Broda/Freepress.plZakład Aktywności Zawodowej w Białych Błotach, fot. Marek DembskiZakład Aktywności Zawodowej w Radziejowie, fot. Witold Broda/Freepress.pl