Aktualności

Podpisy na umowie uruchamiającej pożyczki złożyły prezes KPFR Kamila Radziecka i prezes KPFP Agnieszka Wasita, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Podpisy na umowie uruchamiającej pożyczki złożyły prezes KPFR Kamila Radziecka i prezes KPFP Agnieszka Wasita, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Pożyczki na rozwój i innowacje

Samorządowy wojewódzki Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy uruchomi niekomercyjne pożyczki na rozwój i innowacje w firmach, dedykowane małym i średnim przedsiębiorstwom. 21 sierpnie w Urzędzie Marszałkowskim, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyła się ceremonia podpisania umowy w tej sprawie z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Rozwoju. Pieniądze, blisko 60 milionów złotych, pochodzą przede wszystkim z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (50 mln złotych).

 

– Instrumenty zwrotne są ważnym elementem kreowania polityki gospodarczej województwa. Ich zaletą jest to, że środki wracają do budżetu. Staramy się dostosowywać naszą ofertę do potrzeb przedsiębiorców. Małe i średnie firmy są bazą rozwoju gospodarczego w naszym regionie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Przedsiębiorcy będą się mogli ubiegać o pożyczki na inwestycje bądź inwestycje i kapitał obrotowy w wysokości do 300 tysięcy oraz od 300 tysięcy do 2 milionów złotych. Okres spłaty wynosić będzie 84 miesiące (7 lat), a w szczególnych przypadkach także 120 miesięcy (10 lat)     

 

Marszałkowski Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju (KPFR) jest jedną z trzech instytucji finansowych, które administrują łącznie blisko 900 milionami złotych (211 mln euro) z naszego RPO, przeznaczonymi na pożyczki i poręczenia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz innych podmiotów. (Pozostałe to Bank Gospodarstwa Krajowego i Europejski Banki Inwestycyjny.) Dysponuje na ten cel środkami w wysokości pół miliarda złotych. To jego piąta taka umowa, łącznie uruchomił już w ten sposób 360 milionów złotych. Z wygenerowanej dzięki temu oferty pożyczkowej skorzystało na razie 70 przedsiębiorstw, łączna wartość tych pożyczek wynosi blisko 30 milionów złotych.  

 

Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP) jest wybranym przez KPFR pośrednikiem finansowym. To ta marszałkowska instytucja, powołana w tym celu w 2005 roku, będzie oferowała pożyczki ostatecznym beneficjentom, czyli przedsiębiorcom. W ramach poprzedniej umowy z Funduszem Rozwoju KPFP udzielił małym i średnim firmom z naszego regionu pożyczek o łącznej wartości 19 milionów złotych.   

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 sierpnia 2018 r.  

Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2018 r.

 

Podpisy na umowie uruchamiającej pożyczki złożyły prezes KPFR Kamila Radziecka i prezes KPFP Agnieszka Wasita, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPodpisy na umowie uruchamiającej pożyczki złożyły prezes KPFR Kamila Radziecka i prezes KPFP Agnieszka Wasita, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPodpisy na umowie uruchamiającej pożyczki złożyły prezes KPFR Kamila Radziecka i prezes KPFP Agnieszka Wasita, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPodpisy na umowie uruchamiającej pożyczki złożyły prezes KPFR Kamila Radziecka i prezes KPFP Agnieszka Wasita, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPodpisy na umowie uruchamiającej pożyczki złożyły prezes KPFR Kamila Radziecka i prezes KPFP Agnieszka Wasita, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP