Aktualności

Fot. UMWKP
Fot. UMWKP

Powstańczy mural w Szubinie

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości w całym regionie odbywają się uroczystości oraz okolicznościowe spotkania nawiązujące do pamiętnych wydarzeń sprzed stu lat. 17 lipca, w obecności przedstawicieli władz samorządowych województwa, powiatu i gminy, oficjalnie odsłonięty został w Szubinie mural „Bój o Szubin”. W tym roku przypada setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którego sukces przesądził o włączeniu, na mocy traktatu wersalskiego, zdobytych w jego wyniku terenów do odradzającej się Rzeczypospolitej.

 

Mural upamiętnia szturm wojsk powstańczych na Szubin w styczniu 1919. Miasto przechodziło wówczas kilkukrotnie z rak do rak nim ostatecznie wyparto z niego Niemców. Malowidło zdobi budynek przy ul. Nakielskiej, usytuowany niedaleko cmentarza. To w tej szubińskiej nekropolii znajduje się pomnik-mogiła powstańców wielkopolskich, którzy walczyli o Szubin. Od złożenie kwiatów na powstańczej mogile rozpoczęła się uroczystość, której uczestnicy przeszli następnie pod ścianę budynku, gdzie zabrali głos przedstawiciele władz samorządowych.

 

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który reprezentował zarząd województwa, oddając hołd poległym powstańcom apelował o pamięć i wdzięczność dla tych, którzy poświęcili życie dla przywrócenia i utrzymania polskości tych ziem. Apelował, byśmy, podejmując dziś różne życiowe decyzje, pamiętali też o postawie tych ludzi, którzy 100 lat temu ponosili trudy wojennej rzeczywistości i składali najwyższą ofiarę w trudnej i nierównej walce o wolność dla siebie i następnych pokoleń.

 

Powstańczy mural zaprojektował szubiński plastyk Paweł Pietroń. Inspiracją było zdjęcie znajdujące się w zbiorach Muzeum Ziemi Szubińskiej, które przedstawia szturm wojsk powstańczych na Szubin w styczniu 1919 roku. Malowidło wykonał poznański artysta Adrian Nowakowski.

 

Gabinet Marszałka

 

20 lipca 2018 r.

 

Fot. UMWKPFot. UMWKPFot. UMWKPFot. UMWKPFot. UMWKP