Aktualności

Powódź tu nie grozi

Powódź tu nie grozi

Zakończyła się jedna z najważniejszych w regionie inwestycji w dziedzinie ochrony przeciwpowodziowej, przebudowa półtorakilometrowego odcinka wału wiślanego Sartowice-Nowe. W ceremonii odbioru końcowego przedsięwzięcia wziął udział wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

 

Budowla jest ważnym elementem systemu ochrony przeciwpowodziowej lewobrzeżnej doliny Wisły. Jej długość wynosi 32 kilometry, obszar chroniony to 95 kilometrów kwadratowych. Najnowsza inwestycja, obejmująca odcinki w gminach Dragacz i Świecie w powiecie świeckim, jest kontynuacją poprzedniej przebudowy 5,5-kilometrowego odcinka, zakończonej w roku ubiegłym.

Roboty polegały przede wszystkim na wzmocnieniu korpusu wału oraz uszczelnieniu nasypu, co poprawia stateczność skarp oraz ogranicza przesiąkanie wody. Wybudowano również umocnione betonem przejazdy drogowe. Wartość inwestycji wynosi 5,3 mln złotych, blisko dwie trzecie środków pochodziło z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Inwestorem był marszałkowski Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku

Ceremonię odbioru końcowego inwestycji z udziałem zaproszonych gości zaplanowano w poniedziałek (8 czerwca) w Starostwie Powiatowym w Świeciu.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

8 czerwca 2015 r.