Aktualności

Otwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Otwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Powiatowe Centrum Wsparcia powstało w Tucholi

Zakończyła się jedna z największych inwestycji w dziedzinie pomocy społecznej w regionie. Otwarty w Tucholi kompleks skupia wszystkie powiatowe instytucje pomocowe, co umożliwi osobom starszym i niepełnosprawnym korzystanie z oferowanych usług w jednym miejscu. Centrum mieści także pierwszy na terenie powiatu tucholskiego ośrodek wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży. Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. W uroczystym otwarciu uczestniczyli w czwartek (18 listopada) marszałek Piotr Całbecki i wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Agnieszka Kłopotek.

 

– Współpraca z instytucjami pomocowymi przy projektowaniu inwestycji zaowocowała powstaniem wyjątkowego miejsca. Umieszczenie różnych podmiotów z dziedziny pomocy społecznej w jednym kompleksie to ogromne ułatwienie dla korzystających z tego typu pomocy, ale także łatwiejsze do koordynowania i bardziej efektywne działania profilaktyczne i edukacyjne – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Na Powiatowe Centrum Wsparcia zaadaptowany został budynek dotychczasowego domu dziecka przy ulicy Kościuszki. W obiekcie o powierzchni blisko 3,3 tys. m2 mieszczą się m.in.:

 

  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie,
  • Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności,
  • Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży,
  • warsztaty terapii zajęciowej,
  • mieszkania wspierane,
  • sale rehabilitacyjne.

 

Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej oferuje bezpłatne wsparcie kadry specjalistów Szpitala Tucholskiego dla dzieci i ich rodzin oraz diagnozowanie najmłodszych i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi i terapię psychoterapeutyczną. Dzięki zrealizowanej inwestycji osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z zajęć prowadzonych w nowocześnie wyposażonych pomieszczeniach rehabilitacyjnych, salach doświadczania świata i integracji sensorycznej. W centrum wydzielono także sale konferencyjne, w których organizowane będą spotkania i szkolenia z obszaru pomocy i integracji społecznej oraz miejsca do konsultacji z rodzinami zastępczymi. Zajęcia dla podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej odbywają się w ośmiu pracowniach: ogrodniczo-bukieciarskiej, technicznej, rękodzieła, prac biurowych, muzyczno-teatralnej, krawiecko-dziewiarskiej, umiejętności społecznych oraz gospodarstwa domowego i higieny. W centrum powstało także pięć mieszkań wspieranych – trzy dla osób z niepełnosprawnością i dwa dla osób usamodzielniających się z pieczy zastępczej.

 

Całkowity koszt projektu wynosi blisko 13 mln zł, z czego prawie 11 mln to dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 listopada 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2021 r.

 

Otwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOtwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOtwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOtwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOtwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOtwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOtwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOtwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOtwarcie Powiatowego Centrum Wsparcia w Tucholi, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP