Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Posiłki, zakupy, leki – pomagamy seniorom przetrwać epidemię

Osiemdziesiąt starszych osób, podopiecznych powstałych ze wsparciem z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego dziennych domów opieki w Górznie w powiecie brodnickim i Przysieku w powiecie toruńskim, otrzymuje do domów bezpłatne gorące posiłki, a od kilku dni także zamówione zakupy i leki. To skutek rozwiązań, które przyjęliśmy na czas epidemii COVID-19. Rekomendujemy je wszystkim podmiotom prowadzącym tego rodzaju projekty.

– W naszej akcji pomocowej w rejonie Górzna i Przysieka uczestniczą pracownicy Urzędu Marszałkowskiego – urzędnicy, którzy są jednocześnie żołnierzami Wojsk Ochrony Terytorialnej (WOT). Początkowo ograniczaliśmy się do dowożenia posiłków, teraz robimy seniorom także zakupy – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki. Poza artykułami spożywczymi i czystościowymi oraz lekami zamawiają rzeczy, dzięki którym łatwiej im przetrwać izolację – na przykład akwarele i nici do haftowania. Nasi koledzy mówią, że odwiedzane osoby, początkowo nieco nieufne, teraz są otwarte i chętnie z nimi rozmawiają. Akcja, która także dla żołnierzy WOT jest niecodziennym doświadczeniem, będzie prowadzona tak długo, jak będzie trzeba.

W Kujawsko-Pomorskiem ze wsparciem RPO powstało 41 domów dziennego pobytu. W prowadzonych przez nie zajęciach uczestniczyło blisko 2 tysiące osób w całym regionie, dodatkowo 700 starszych pań i panów korzystało z oferty niestacjonarnych centrów usług środowiskowych, które powstały przy niektórych takich domach i klubach seniora. Jak wiadomo, w związku z epidemią COVID-19 zajęcia w tych placówkach zostały zawieszone. Ale ich podopiecznym można pomóc w inny sposób – właśnie dostarczając posiłki, robiąc zakupy, wykupując leki. Z całą pewnością takie odwiedziny pomagają też seniorom emocjonalnie.

Szczególną uwagę w obliczu epidemii poświęca osobom starszym także podległy marszałkowi województwa Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Obecnie koordynuje pomoc dla ponad pół tysiąca takich osób. Cały czas działają też Regionalne Centrum Informacji Senioralnej (pod numerem telefonu 56 657 14 69 i na portalu internetowym oraz profil facebookowy Regionalnego Centrum Informacji Senioralnej.

Zobacz też:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

30 marca 2020 r.

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKPFot. Mikołaj Kuras dla UMWKP