Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Popołudnia z e-Szkołą

Czym są wyrazy pokrewne? Jakie właściwości posiadają alkeny? Co kryje się pod pojęciem klonowania organizmów? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosą popołudniowe spotkania z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową. Lekcje kierujemy głównie do przygotowujących się do egzaminów ósmoklasistów i maturzystów. Przed ekrany monitorów zapraszamy także uczniów pozostałych klas, którzy będą mogli powtórzyć bieżący materiał.

 

– Nasza e-Szkoła zyskała dużą popularność. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych komentarzy i podziękowań, e-lekcje okazały się pomocą dla uczniów w przygotowaniach do matury i egzaminu ósmoklasisty. Od nowego roku szkolnego kontynuujemy projekt w trochę zmienionej formule  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Poniedziałkowe (1 lutego) spotkanie z naszą e-Szkołą rozpoczęliśmy lekcją języka polskiego, podczas której uczniowie zinterpretowali utwór Michała Głowińskiego „Ironia jako akt komunikacyjny” i poznali kompozycję wypowiedzi argumentacyjnej. Humanistom polecaliśmy także zajęcia o wyrazach pokrewnych. W planie lekcja wiedzy o społeczeństwie poświęcona patologiom życia publicznego. Miłośnikom historii proponowaliśmy opowieść o rewolucji w latach 1905-1907.

 

O słowotwórstwie w języku angielskim uczniowie dowiedzą się we wtorek (2 lutego). Tego dnia zaprosiliśmy także na zajęcia z historii poświęcone kulturze i sztuce przełomu XIX wieku. Tegorocznych maturzystów zachęcaliśmy do obejrzenia lekcji powtórkowej z matematyki. Uczniowie dowiedzieli się jak rozwiązywać zadania otwarte z funkcji kwadratowych, które mogą pojawić się na egzaminie dojrzałości na poziomie podstawowym.

 

Środowe popołudnie (3 lutego) rozpoczęliśmy lekcją języka polskiego. Humaniści poznali krótkie formy użytkowe – zaproszenie i ogłoszenie – oraz przeprowadzili analizę i interpretację „Latarnika” Henryka Sienkiewicza. Zaprosiliśmy również na zajęcia fizyki. Było to spotkanie z falami mechanicznymi. W planie także zajęcia z geografii, których tematem była Ziemia we wszechświecie, oraz lekcja biologii poświęcona klonowaniu organizmów.

 

Tematem dzisiejszego (4 lutego) spotkania z księdzem Dawidem Wasilewski będzie „Metoda na głoda. Jak Eucharystia stawia na nogi”. Polecamy także lekcję matematyki, podczas której uczniowie rozwiążą działania na wyrażeniach algebraicznych. Tego popołudnia zapraszamy na zajęcia z biologii  poświęcone powtórzeniu wiadomości z zakresu stawonogów i mięczaków, oraz lekcję języka niemieckiego, która będzie okazją by poznać i dowiedzieć się, jak stosować pytajniki.

 

Na zakończenie szkolnego tygodnia, w piątek (5 lutego) proponujemy zajęcia z fizyki (temat: wykresy w ruchu jednostajnym). W planie także lekcja chemii. Uczniowie będą mieli okazję poznać szereg homologiczny alkenów. Zainteresowanych językiem angielskim zapraszamy na zajęcia, podczas których poznają zaimki nieokreślone i wyrażenia ilościowe.

 

 

Zajęcia można oglądać na czterech kanałach:

 

Wszystkie lekcje są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Można do nich powracać także poza godzinami emisji. Zajęcia są tematycznie opisane i skatalogowane, dzięki czemu uczniowie mogą w łatwy sposób odnaleźć interesujące ich materiały. W biblioteczce e-Szkoły znalazły się osobno zebrane lekcje z poszczególnych przedmiotów, m.in. wychowania fizycznegoreligiimatematykibiologii i języka polskiego, jak i zbiory filmów kierowanych do uczniów poszczególnych klas szkoły podstawowej i średniej, w tym specjalny blok dla ósmoklasistów i maturzystów. Są też katalogi grupujące zajęcia z przedmiotów humanistycznych ścisłych i przyrodniczych oraz języków obcych (niemieckiego i angielskiego).

 

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa rozpoczęła nadawanie w marcu ubiegłego roku. Projekt był odpowiedzią marszałka Piotra Całbeckiego na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych. E-lekcje szybko zyskały dużą popularność, zajęcia online obejrzało ponad 2,5 miliona osób. Zainteresowanie, z jakim spotkała się nasza e-Szkoła sprawiło, że postanowiliśmy kontynuować projekt w wakacje. Przez całe lato transmitowaliśmy ciekawe zajęcia o różnorodnej tematyce, rozwijające zainteresowania i poszerzające wiedzę o naszym regionie. Od nowego roku szkolnego zmieniliśmy formułę e-Szkoły. Proponujemy lekcje popołudniowe, do nauki zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę zdobytą w szkole i dobrze przygotować się do klasówek i egzaminów.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 lutego 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 4 lutego 2021 r.