Aktualności

Ceremonia odsłonięcia pomnika Władysława Raczkiewicza w Kutaisi
Ceremonia odsłonięcia pomnika Władysława Raczkiewicza w Kutaisi

Pomnik Władysława Raczkiewicza w Gruzji

Członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz radni województwa Roman Jasiakiewicz i Tadeusz Pogoda uczestniczyli w ceremonii odsłonięcia w gruzińskim Kutaisi pomnika Władysława Raczkiewicza, prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1939-1947, a wcześniej m.in. urzędującego w Toruniu wojewody Wielkiego Pomorza (1936-1939). 

 

Idea upamiętnienia Władysława Raczkiewicza w miejscu jego urodzenia to wspólna inicjatywa samorządu województwa kujawsko-pomorskiego i władz zaprzyjaźnionej z nami gruzińskiej prowincji Imeretia. Realizacja była przedsięwzięciem naszego województwa, polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Rzeźby Polskiej. Autorem projektu pomnika, który stanął naprzeciw Centrum Informacji Turystycznej Kutaisi przy Rustaveli Street, jest prof. Grzegorz Witek.

 

W uroczystości odsłonięcia pomnika (26 października), zorganizowanej przez władze miejskie Kutaisi, uczestniczyli także burmistrz Ioseb Khakhaleishvili i gubernator Zviad Shalamberidze oraz ambasador RP w Tbilisi Mariusz Maszkiewicz i podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka.

 

Członkowie oficjalnej delegacji naszego województwa wzięli też udział w zorganizowanym przez International University Kutaisi forum biznesowym i spotkali się z rektorem tej uczelni prof. Alexandrem Tevzadze, z którym rozmawiali m.in. na temat możliwej współpracy środowisk akademickich.

 

Departament Współpracy Zagranicznej i Rozwoju Gospodarczego

i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

28 października 2022 r.