Aktualności

Święto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Święto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Mamy Politechnikę Bydgoską

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył we wtorkowym (31 sierpnia) uroczystym posiedzeniu senatu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, który był kulminacją obchodów jubileuszu 70-lecia uczelni. Wśród gości uroczystości byli też minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, parlamentarzyści, przedstawiciele społeczności akademickich z całego kraju, samorządowcy. UTP wystąpił po raz ostatni pod tą nazwą. Teraz jest oficjalnie Politechniką Bydgoską im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. 

 

– Stajemy się najmłodszą politechniką w kraju. To historyczny moment dla społeczności akademickiej Bydgoszczy i regionu. Przed nami czas budowania nowej marki na akademickiej mapie naszego województwa i kraju – napisał rektor prof. Marek Adamski w rozesłanym komunikacie.  

 

W uroczystościach, które w kampusie UTP odbywały się w poniedziałek i wtorek, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i wyższych uczelni oraz reprezentacje środowisk akademickich z całego kraju. W poniedziałek w Bydgoszczy na nadzwyczajnym posiedzeniu spotkała się Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

 

We wtorkowym uroczystym posiedzeniu senatu uczelni i pozostałych związanych z jubileuszem wydarzeniach uczestniczyły władze ponad 40 wyższych szkół publicznych z całej Polski; obecni byli też parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i przedstawiciele władz samorządowych. Wśród symbolicznych akcentów znalazły się m.in. odsłonięcie złożonej z wielkich liter instalacji z nową nazwą w centralnym miejscu kampusu oraz przekazanie wykonanych w technologii high-tech nowych insygniów rektorskich i sztandaru uczelni, a także otwarcie Alei Rektorów, upamiętniającej wszystkich akademików, którzy w ciągu siedmiu dekad kierowali uczelnią.

 

– Nasi patroni sięgali zawsze gwiazd. Życzę społeczności akademickiej, by idee, które wiążą się z osobami Jana i Jędrzeja Śniadeckich, stale towarzyszyły pracom naukowym i kształceniu na Politechnice Bydgoskiej, która ma szansę stać się dobrą uczelnią europejską – powiedział w swoim wystąpieniu w Auditorium Novum marszałek Piotr Całbecki.

 

List do uczestników dzisiejszej uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki.

 

UTP, od 1 września Politechnika Bydgoska, jest najstarszą publiczną uczelnią w Bydgoszczy, została powołana do życia w 1951 roku jako Wieczorowa Szkoła Inżynierska. W latach 1974–2006 funkcjonowała jako Akademia Techniczno-Rolnicza, by w 2006 roku przekształcić się Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Obecnie, na siedmiu wydziałach, 33 kierunkach i 90 specjalnościach, kształci 10 tysięcy studentów.   

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 września 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 września 2021 r.

 

Święto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPŚwięto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPŚwięto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPŚwięto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPŚwięto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPŚwięto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPŚwięto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPŚwięto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPŚwięto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPŚwięto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPŚwięto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPŚwięto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPŚwięto UTP i inauguracja Politechniki Bydgoskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP