Aktualności

fot. Marcin Jaworski

Pola i inni

Pokazy filmowe, inscenizacje spektakli teatralnych, koncerty oraz spotkania z twórcami to najważniejsze punkty rozpoczynającego się w piątek (22 maja) w Lipnie 9. Przeglądu Twórczości Filmowej Pola i Inni. Imprezę poświęconą postaci i dokonaniom artystycznym Poli Negri wspiera finansowo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Pola Negri, międzynarodowa gwiazda kina niemego, urodziła się w Lipnie. Organizator imprezy Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri w ramach corocznych przeglądów przypomina o dokonaniach artystycznych słynnej aktorki, a także popularyzuje sztukę filmową i teatralną.

 

Przegląd Pola i Inni to przede wszystkim pokazy filmowe. W piątek w kinie Nawojka widzowie obejrzą niemiecki obraz „Mad Love” („Sappho”) z Polą Negri w roli głównej. Projekcja odbędzie z towarzyszeniem muzyki granej na żywo przez Tomasza Walczaka. W niedzielę pokaz trzech filmów: „Rewers” Borysa Lankosza (po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem), „Ostania misja” z Peterem J. Lucasem w roli głównej oraz „Klucz Salamandry” z Pawłem Delągiem. Lucas i Deląg odbiorą w tym roku statuetkę Politki – nagrodę dla uznanych aktorów, przyznawaną przez organizatora przeglądu. W programie wydarzenia także spektakle teatralne („Bohema”, „Śmiertelnie poważne uczucie”), recital „Artur Barciś Show”, koncert piosenek Eugeniusza Bodo oraz warsztaty teatralno-filmowe dla młodzieży. Impreza zakończy się w niedzielę (24 maja).

 

Spotkania w ramach tegorocznego przeglądu odbędą się w lipnowskich: kinie Nawojka, zespole szkół przy ulicy Traugutta oraz restauracji Bakalarka Nova. Program wydarzenia znajduje się tutaj.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 maja 2015 r.