Aktualności

Dyrektor Wiesław Zajączkowski był goście sesji sejmiku województwa, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP
Dyrektor Wiesław Zajączkowski był goście sesji sejmiku województwa, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Podziękowania dla dyrektora Zajączkowskiego

Podziękowania za wieloletnią pracę, której efektem jest umocnienie pozycji naukowej placówki i uczynienie jej ważnym punktem na kulturalnej i turystycznej mapie regionu i kraju, odebrał w poniedziałek (5 lutego), podczas sesji sejmiku województwa, długoletni dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie Wiesław Zajączkowski.

 

Jego przygoda z Biskupinem rozpoczęła się 45 lat temu, kiedy wkrótce po studiach na Uniwersytecie Warszawskim został asystentem do spraw wykopalisk i rezerwatu w Biskupinie dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie prof. Zdzisława Adama Rajewskiego, postaci wybitnej, jednego z twórców polskiej szkoły archeologicznej. Kierował muzeum przez 35 lat. To on wymyślił festiwale archeologiczne – sztandarową biskupińską imprezę, w której uczestniczą co roku liczne rzesze turystów z kraju i zagranicy – i przez te wszystkie lata rozwijał i udoskonalał ich koncepcję i realizację. Umocnił pozycję naukową placówki m. in. w dziedzinie archeologii doświadczalnej, co ważne, także w międzynarodowym środowisku muzealników. Rozwinął też przestrzeń ekspozycyjną i infrastrukturę turystyczną, czyniąc muzeum ważnym punktem na kulturalnej i turystycznej mapie regionu i kraju. Jest laureatem Nagrody Marszałka Województwa w dziedzinie kultury (za 2013 rok). Za jego dyrektorowania Muzeum w Biskupinie otrzymało uznawaną za Nobla w dziedzinie dziedzictwa kulturowego europejską nagrodę Europa Nostra.  

 

– Z Biskupina, który pamiętam sprzed 45 lat, praktycznie nic nie zostało, zmieniło się wszystko. Ktoś, kto nie był w Biskupinie choćby pięć lat zobaczy to miejsce kompletnie innym. Rezerwat się rozrósł, w tej chwili zajmuje 35 hektarów. Poza znaną wszystkim osadą bagienną mamy teraz także wioskę wczesnośredniowieczną, której rekonstrukcja była efektem badań prowadzonych w latach 50-tych, i repliki długich domów neolitycznych sprzed 6 tysięcy lat. Do tego przebudowa budynku samego muzeum, budowa centrum obsługi ruchu turystycznego z salami edukacyjnymi. Obecnie budujemy budynek restauracyjny. Zakończenie tej inwestycji pozostawię już mojemu następcy – mówił w wywiadzie udzielonym portalowi kujawsko-pomorskie.pl w listopadzie 2017.

 

Nowym dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie jest specjalizujący się w dendroarcheologii Henryk P. Dąbrowski.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 lutego 2018 r.

 

Dyrektor Wiesław Zajączkowski był goście sesji sejmiku województwa, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKPDyrektor Wiesław Zajączkowski był goście sesji sejmiku województwa, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP