Podsumowania

Pierwszym zrealizowanym w Kłóbce projektem artystycznym jest przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego płyta z kolędami na Boże Narodzenie 2015, fot. Andrzej Goiński
Pierwszym zrealizowanym w Kłóbce projektem artystycznym jest przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego płyta z kolędami na Boże Narodzenie 2015, fot. Andrzej Goiński

Podsumowania 2015: Kłóbka na mapie dziedzictwa

W minionym roku zakończyła się restauracja dworu Orpiszewskich w Kłóbce w powiecie włocławskim. W starannie odtworzonych wnętrzach można oglądać dzieła sztuki, meble i inne przedmioty z różnych kolekcji administrującego obiektem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a także obiekty zakupione lub pozyskane przez muzeum specjalnie z myślą o kłóbeckim kompleksie. Miejsce łączy się z legendą romantycznej miłości Fryderyka Chopina. Kolędy w Kłóbce

 

– Kłóbka i jej walory to nowy aspekt naszej oferty kulturalnej i turystycznej. Cieszę się, że udało się ją uratować – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Dwór związany jest z postacią Marii Orpiszewskiej de domo Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego, która mieszkała tu w ostatnich latach życia. Położone w pobliżu istniejącego skansenu wiejskiego dwór i otaczający go park były w ruinie kiedy latem 2010 zostały zakupione przez samorząd województwa. Przeprowadzono rekonstrukcję starszej, parterowej części domu i rewaloryzację skrzydła pałacowego, odtworzono też pierwotny układ przestrzenno-funkcjonalny rezydencji. Uratowanie obiektu powierzyliśmy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, która jest marszałkowską instytucją kultury.

 

W starszej część dworu muzealnicy krok po kroku odtworzyli wystrój ziemiańskiej siedziby z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Ponieważ z oryginalnego wyposażenia nie zachowało się niemal nic, trafiły tu podobne stylistycznie zabytkowe przedmioty, dobrane starannie na podstawie zachowanych opisów i wywiadów. Z przekazów rodziny ostatnich przedwojennych właścicieli Kłóbki wiadomo na przykład, że salon zdobiły dwa włoskie pejzaże namalowane na przełomie XVII i XVIII wieku przez Philipa Petera Roosa znanego jako Rosa da Tivoli. W wyniku kwerendy i poszukiwań na rynku dzieł sztuki włocławskiemu muzeum udało się zakupić dwa podobne w kolorystyce i nastroju obrazy tego malarza: „Pejzaż fantastyczny” i „Pejzaż z owcami i kozami”.

 

Nowsze, wzniesione w XIX wieku klasycystyczne skrzydło pałacu mieści pamiątki po Marii Wodzińskiej Orpiszewskiej. Znajdują się tu między innymi namalowane przez nią obrazy, szkice, rękopisy i należące do niej pianino. Ekspozycja składa się z dwóch segmentów – w pierwszym poznajemy młodą Marię Wodzińską, z czasów gdy przyjaźniła się z Chopinem i Słowackim; druga, poświęcona dojrzałej już artystce i kobiecie, obejmuje okres jej obu małżeństw i ostatnie lata spędzone właśnie w Kłóbce.

 

Trzecią częścią ekspozycji są piwnice, w których można zobaczyć jak wyglądały dworska kuchnia, spiżarnie i pralnia. Ogród i park dworski będzie można obejrzeć w pełnej krasie wiosną 2016.

 

Pierwszym zrealizowanym w Kłóbce projektem artystycznym jest przygotowana na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego płyta z kolędami na Boże Narodzenie 2015, także w wersji wideo. Najpiękniejsze polskie kolędy wykonują na niej Agnieszka Olszewska (sopran), Urszula i Bogdan Lisowscy z Towarzystwa Miłośników Kłóbki im. Marii Wodzińskiej Orpiszewskiej, zespół folklorystyczny Marynia, młodzieżowy chór Canto z Włocławka oraz Martyna Sprawka i Natalia Walczak z chóru Nutka Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku. Partie instrumentalne nagrała nauczycielka klasy skrzypiec w Szkole Muzycznej w Radziejowie Kamila Sikorska.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

11 stycznia 2016 r.