Aktualności

Inowrocław, fot. K-POT
Inowrocław, fot. K-POT

Podróże z „Paszportem turystycznym” – Inowrocław

Zapraszamy w podróż Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc z „Paszportem Turystycznym”. W VI edycji „Paszportu” znaleźć można propozycje wakacyjnych wypadów, które układają się w ciekawe trasy – to właśnie nasze „Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc”. Co tydzień wspólnie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną będziemy prezentować jedno z miejsc w regionie wartych odwiedzenia – dziś zabieramy Was do Inowrocławia i okolic.

 

Park Solankowy to wizytówka „miasta na soli”. Wchodząc w przestrzeń, którą otwierają charakterystyczne wieżyczki stojące na straży inowrocławskich tężni, wkraczamy do strefy błogiego wypoczynku. Dwa połączone ze sobą wieloboki tworzą charakterystyczny kształt tężni, wokół której unosi się powietrze nasycone jodem i mikroelementami. W Pijalni wód koniecznie trzeba spróbować mineralnej „Inowrocławianki” i leczniczej „Jadwigi”, a także przysiąść się do… teściowej – to jedyny taki pomnik w Polsce. Palmiarnia zachwyca egzotycznymi roślinami, a Chata Kujawska przypomina jak dawniej wyglądało gospodarstwo domowe. Warto zwrócić uwagę na romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, będący częścią Szlaku Piastowskiego. Znajdujące się na murach świątyni płaskorzeźby przedstawiające twarze ludzi, demonów i zwierząt przez lata były źródłem domysłów i legend. W podziemiach Teatru Miejskiego mieści się wystawa solnictwa, nawiązująca do historii solowarstwa, rozwijającego się w Inowrocławiu od pradziejów. Ściany wyłożone prawdziwą solą kamienną przypominają o działającej tu przed laty kopalni Solno.

 

Kalwaria Pakoska

Kalwaria Pakoska jest drugą najstarszą Kalwarią w Polsce. Jej budowę zapoczątkował w 1628 r. miejscowy proboszcz, ks. Wojciech Kęsicki. Wzorując się na szlakach jerozolimskich, zrekonstruował drogę Chrystusa na Golgotę. Pomocne okazały się wskazówki zawarte w dziele holenderskiego duchownego Adrichomiusa. Budowa trwała ponad 60 lat. Kalwaria Pakoska to zespół 24 kaplic oraz kościół Ukrzyżowania. Podzielona została na dwie drogi procesyjne – Drogę Pojmania i Drogę Krzyżową. Nazywana jest także Kujawską Jerozolimą.

 

Strzelno, Kruszwica, Mogilno – na Piastowskim Szlaku

Co łączy Strzelno, Kruszwicę i Mogilno? Z pewnością obecność na Szlaku Piastowskim, ale także niezwykłe zabytki. W bazylice św. Trójcy w Strzelnie podziwiać można najcenniejszy zabytek romańskiej rzeźby w Polsce – kolumny z personifikacją ludzkich cnót i przywar. Obok bazyliki wznosi się rotunda św. Prokopa. W Kruszwicy mieści się najstarsza z zachowanych na Kujawach świątyń – kolegiata śś. Piotra i Pawła. Nieodłącznym elementem miasta jest Mysia Wieża owiana legendą o złym królu Popielu. Na mogileńskim wzgórzu wznosi się opactwo benedyktynów, którego początki sięgają XI w. Prowadzący przez Wielkopolskę, Kujawy i Pałuki Szlak Piastowski jest jak otwarta księga dziejów, którą warto poznać.

 

Krusza Zamkowa i Łojewo

Osada w Kruszy Zamkowej, datowana na pierwsze wieki naszej ery, to słynne Askaukalis oznaczone na mapie Ptolemeusza ok. 150 r. n.e. Dziś mieści się tu obiekt archeologiczny „Askaukalis – Krusza Zamkowa”, dzięki któremu poznać można ciekawą historię tego miejsca. W odległe czasy przeniesie nas zrekonstruowana świątynia z przełomu II w. p.n.e – I w. n.e. Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie odkryje przed nami historię, tradycję i kulturę ludową tego regionu. Przybliży także życie i twórczość, urodzonego tu, Stanisława Przybyszewskiego – pisarza okresu Młodej Polski.

 

Inowrocław i okolice na stronach „Paszportu turystycznego”

 

Wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, ale my nie zwalniamy tempa! W ten weekend zabieramy Was w bałkańską podróż do… Inowrocławia i na rowerowe szaleństwo na Pałuki.

W Inowrocławiu szykuje się wielkie święto w bałkańskim klimacie. 2 września zapraszamy na Festiwal Smaku, który w tym roku poświęcony będzie Bałkanom. I choć wszyscy, czy to Grek, Bułgar, Bośniak, Serb, Chorwat, Rumun, Albańczyk, Słoweniec czy Polak „ulepieni jesteśmy z tej samej gliny” (o czym przekonamy się na paradzie glinoludów) to kulturę i tradycję mamy jakże odmienną. Zasmakujemy bałkańskich specjałów, poznamy tutejszą kulturę, przyjrzymy się chorwackim, bułgarskim, macedońskim i greckim tańcom, a nade wszystko będziemy się dobrze bawić! Nie zabraknie kulinarnych warsztatów, które poprowadzi szef i trener kuchni bałkańskiej Serb Petar Simić. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w dekorowaniu talerzy w stylu bułgarskim lub tworzeniu latawców nawiązujących do jednego z greckich świąt. A na koniec Balkan Water Concept – nocne show pod gwiazdami, zabierające widzów w wyjątkową podróż na Bałkany.

 

Tour de Pologne za nami, ale kolarskich emocji ciąg dalszy. 3 września na Pałukach rozkręci się prawdziwe rowerowe szaleństwo. Zawodowi kolarze oraz wysportowani amatorzy staną na starcie Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „Pałuki Tour”. Do pokonania 60 kilometrów malowniczej trasy. O to zadbali organizatorzy. A kibice? No właśnie – liczymy na Wasze wsparcie i głośny doping dla kolarzy! 

 

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

1 września 2017 r.

 

Inowrocław, fot. K-POT  ASKAUKALIS, fot. K-POT Kalwaria Pakoska, fot. K-POTKruszwica Mysia Wieża, fot. K-POTKruszwica Kolegiata, fot. K-POT  Inowrocław, fot. K-POT  Inowrocław, fot. K-POT  Inowrocław, fot. K-POT  Strzelno Rotunda, fot. K-POTStrzelno kolumny, fot. K-POTMogilno, fot. K-POTMogilno, fot. K-POT