Aktualności

Ciechocinek nocą, fot. Mikołaj Kuras
Ciechocinek nocą, fot. Mikołaj Kuras

Podróże z ,,Paszportem Turystycznym” – Ciechocinek i okolice

Zapraszamy w podróż Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc z „Paszportem Turystycznym”. W VI edycji „Paszportu” znaleźć można propozycje wakacyjnych wypadów, które układają się w ciekawe trasy – to właśnie nasze „Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc”. Co tydzień wspólnie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną będziemy prezentować jedno z miejsc w regionie wartych odwiedzenia – dziś zabieramy Was do Ciechocinka i okolic.

 

Ciechocinek

Kiedy w 1836 r. w jednym z ciechocińskich zajazdów zainstalowano cztery miedziane wanny lecznicze i z kąpieli skorzystali pierwsi kuracjusze natychmiast dostrzeżono dobroczynne właściwości miejscowych wód. Był to początek uzdrowiska. Z czasem Ciechocinek stał się ulubionym kurortem ówczesnych elit, a jego sława trwa do dziś.

 

Spacer przy unikatowych drewnianych tężniach to zarówno chwila relaksu, jak i sposób na poprawę zdrowia. Spływająca po gałązkach tarniny solanka pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje, tworząc wokół tężni unikalny mikroklimat. W Warzelni Soli do dziś produkowana jest sól spożywcza. Można tu zobaczyć tradycyjny proces jej wytwarzania, a w części muzealnej, dzięki wyjątkowej ekspozycji, powrócić do początków ciechocińskiego uzdrowiska. Pijalnia Wód Mineralnych, ze zdobieniami z drewnianej ażurowej koronki, secesyjny Teatr Letni, zbudowana w stylu zakopiańskim Muszla Koncertowa, czy prawosławna cerkiew reprezentująca styl zauralski, to architektoniczne perełki Ciechocinka. Neoklasycystyczny Dworek Prezydenta RP przypomina o wizycie Ignacego Mościckiego, który w 1932 r. dokonał oficjalnego otwarcia basenu termalno-solankowego.

 

Raciążek

W XIV w. biskup Maciej z Gołańczy, w miejscu zniszczonego wcześniej grodu, rozpoczął budowę murowanego zamku. Biskupom zależało na posiadaniu niedaleko Włocławka swojej rezydencji. Stromo opadające wysokie wzgórze stanowiło naturalne warunki obronne. W okresie poprzedzającym wielką wojnę z zakonem krzyżackim, na zamku w Raciążku przebywali królowa Jadwiga i Władysław Jagiełło, którzy pertraktowali z Krzyżakami zwrot ziemi dobrzyńskiej. Po II pokoju toruńskim Raciążek stracił swoje strategiczne i polityczne znaczenie. Po odbudowie, stał się rezydencją biskupów kujawskich. Dziś zachowały się jedynie okazałe mury zamku.

 

Ostrowąs

Pewnego dnia na wzgórzu, nad południowym brzegiem jeziora Plebanka, pilnująca bydła pasterka ujrzała na cisowym drzewie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wieść ta szybko obiegła okolicę. Obraz przeniesiono do, położonego po drugiej stronie jeziora, Brzeźna. Stąd jednak obraz „uszedł przez jezioro (…) nocą, w aureoli blasku i niezwykłego światła” na pierwotne miejsce, zostawiając na tafli wody widoczną „drogę Matki Bożej”. Był to znak, iż Maryja upodobała sobie właśnie Ostrowąs, jako miejsce swej obecności na ziemi kujawskiej. Dlatego nazwano ją Panią Kujaw. Nad brzegiem jeziora mieszkańcy usypali wzgórze, wybudowali świątynię, a w ołtarzu głównym umieścili obraz Matki Bożej. Tak głosi legenda… Dziś do sanktuarium maryjnego w Ostrowąsie pielgrzymują pątnicy z różnych stron kraju, by stanąć przed cudownym obrazem.

 

Nieszawa

Nieszawa swą lokalizację zmieniała trzy razy, z tego powodu nazywana jest często „wędrującym miastem”. Dziś jej niewątpliwą atrakcją jest przeprawa promowa na Wiśle, łącząca Kujawy z ziemią dobrzyńską. Pływający po niej charakterystyczny żółto-niebieski prom z bocznokołowym napędem, przypominający parowce na Missisipi, to jedyna tego typu jednostka pływająca w Polsce. Nieszawski prom zobaczyć można także na szklanym ekranie. Ostatnio kręcono na nim sceny do filmu „Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.

 

Ciechocinek i okolice na stronach „Paszportu turystycznego”

 

Konstelacje dobrych miejsc mienią się wszystkimi kolorami lata. Przed nami kolejny wypełniony atrakcjami wakacyjny weekend.

 

Jeśli zastanawiacie się, gdzie spędzić najbliższe wieczory, odpowiedź jest prosta – w Toruniu! W grodzie Kopernika trwa Bella Skyway Festival (22-27 sierpnia) – prawdziwa eksplozja światła. To niezwykły czas, w którym toruńska starówka przybrana w świetlne instalacje, ukazuje nowe oblicze, przenosząc widzów w nieziemski wymiar. Tegoroczną edycję charakteryzuje innowacyjne połączenie wody i światła. Bella Skyway Festival zasila i jest zasilany energią tysięcy świateł i energią wrażeń tysięcy widzów.

 

Jeszcze nie umilkły echa Festiwalu Wisły, a królowa polskich rzek znów wystąpi w roli głównej. 26 sierpnia zapraszamy do Włocławka na IV Festiwal Smoczych Łodzi o Puchar Prezydenta Włocławka. Wypływające z Przystani przy ul. Piwnej charakterystyczne łodzie z głową i ogonem smoka, będą miały do pokonania dystans 200 i 1000 m. Każda załoga ma swojego bębniarza, który wybija rytm dla wiosłujących i zagrzewa ich do walki. Z lądu też przyda się wsparcie! Kibicując załogom zapewnimy sobie udział w niezwykle widowiskowym wydarzeniu!

 

Miłośników żywej historii zapraszamy do ukrytego w Borach Tucholskich ściśle tajnego poligonu rakietowo-doświadczalnego „Heidekraut” („Wrzos”), funkcjonującego od czerwca 1944 do stycznia 1945. Na własne oczy można będzie zobaczyć wybuch paliwowy 14-metrowej rakiety V2 i obejrzeć zasadzkę partyzantów, w którą wpadli żołnierze Wehrmachtu. Wierzchucin zaprasza 26 sierpnia na VII inscenizację historyczną na poligonie rakietowym „Heidekraut”. Strzelnica HFT, warsztaty rakietowe, grochówka z kuchni polowej, zabytkowe pojazdy i szereg innych atrakcji – czekają!

 

W Ciechocinku będzie można biegać lub kibicować maratończykom. Na starcie VI Półmaratonu Uzdrowisko Ciechocinek, w dniu 27 sierpnia, staną zawodnicy, którzy do pokonania będą mieli trasę licząca dokładnie 21,0975 km. Nie jest to jedyny dystans, na którym można się będzie zmierzyć tego dnia. Na młodszych miłośników aktywnego wypoczynku czekają trasy dostosowane do kategorii wiekowej. Do startu gotowi…?

 

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

25 sierpnia 2017 r.

 

Ciechocinek, fot. K-POTCiechocinek, fot. K-POTCiechocinek nocą, fot. Mikołaj KurasNieszawa, fot. K-POTRaciążek, fot. K-POT