Aktualności

Pierwszy przejazd pociągu papieskiego, fot. Tymoteusz Tymiński
Pierwszy przejazd pociągu papieskiego, fot. Tymoteusz Tymiński

Pociąg papieski łączy województwo

Z okazji trwającego Święta Województwa od poniedziałku do środy (5-7 czerwca), jako regularny skład, pomiędzy Bydgoszczą, Toruniem i Włocławkiem kursuje specjalny pociąg papieski. Na stacjach Bydgoszcz Główna i Toruń Główny jest otwarty dla zwiedzających.

 

Pociąg papieski pierwotnie kursował na trasie Kraków – Wadowice, a przez trzy najbliższe dni wozić będzie mieszkańców i gości naszego województwa, którego patronem jest właśnie św. Jan Paweł II. Zapraszam także do zwiedzania tego wyjątkowego pociągu na stacjach Bydgoszcz Główna i Toruń Główny – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Dziś i w środę (6 i 7 czerwca) pierwszy kurs pociągu papieskiego rozpocznie się o 4.36 ze stacji Toruń Główny i zakończy we Włocławku o godzinie 5.24, gdzie o 5.55 rozpocznie drogę do Bydgoszczy Głównej. W grodzie nad Brdą zamelduje się o 7.57. W godzinach 10–11.30 będzie on dostępny dla zwiedzających. Z Bydgoszczy w kierunku Włocławka wyruszy o godzinie 11.57, swój bieg zakończy o 13.43. Kolejny kurs pomiędzy Włocławkiem i Bydgoszczą odbędzie się w godzinach 14.32-16.06. Ostatni swój bieg rozpocznie z Bydgoszczy Głównej o godzinie 17.20 i do Torunia Głównego dotrze o 18. Do 19 będzie dostępny dla zwiedzających. Na wszystkie przejazdy obowiązuje zakup biletów. Rozkład.

 

Pierwszy przejazd pociągu odbył się wczoraj (5 czerwca), kiedy to z Torunia Głównego do Włocławka wyruszyli uczestnicy uroczystej sesji sejmiku województwa.

 

Idea uruchomienia pociągu papieskiego zrodziła się podczas pielgrzymki kolejarzy do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, jako podziękowanie papieżowi Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat. Swój regularny kurs na trasie Kraków-Wadowice rozpoczął 2 czerwca 2006, a zakończył we wrześniu 2009 r. Obecnie uruchamiany jest na specjalne okazje oraz wynajmowany na zamówienie. 27 maja 2006r, w trakcie drogi z Łagiewnik do Krakowa, pojazd pobłogosławił papież Benedykt XVI.

 

Pociąg zbudowała spółka NEWAG S.A. Nowy Sącz. Pojazd oznaczony jest barwami papieskimi, zaopatrzony w 152 fotele, monitoring wnętrza i klimatyzację, przystosowany dla niepełnosprawnych podróżnych – 8 specjalnych miejsc, poszerzone przejścia i toalety. Podczas jazdy pasażerowie mogą oglądać filmy o Janie Pawle II oraz wysłuchać audycji, upamiętniających jego pontyfikat, również w wersji obcojęzycznej. Pociąg obecnie jest własnością Przewozów Regionalnych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 czerwca 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 czerwca 2017 r.

 

Pierwszy przejazd pociągu papieskiego, fot. Tymoteusz Tymiński  Pierwszy przejazd pociągu papieskiego, fot. Tymoteusz Tymiński  Pierwszy przejazd pociągu papieskiego, fot. Tymoteusz Tymiński  Pierwszy przejazd pociągu papieskiego, fot. Tymoteusz Tymiński  Pierwszy przejazd pociągu papieskiego, fot. Tymoteusz Tymiński  Zwiedzanie pociągu papieskiego na stacji Toruń Główny, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plZwiedzanie pociągu papieskiego na stacji Toruń Główny, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plZwiedzanie pociągu papieskiego na stacji Toruń Główny, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plZwiedzanie pociągu papieskiego na stacji Toruń Główny, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plZwiedzanie pociągu papieskiego na stacji Toruń Główny, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl