Aktualności

Ubiegłoroczna gala wręczenia nagród w konkursie Musejon z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Ubiegłoroczna gala wręczenia nagród w konkursie Musejon z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Musejon za najlepsze projekty muzeów – na zgłoszenia czekamy do niedzieli

Organizują wystawy i konferencje, edukują i promują dziedzictwo naszego regionu – działalność muzealników na Kujawach i Pomorzu odgrywa ważną rolę w budowaniu tożsamości lokalnej i regionalnej. Doceniając ich codzienną pracę i zaangażowanie, Urząd Marszałkowski wyróżni najlepsze przedsięwzięcia muzealne w konkursie Musejon Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. Na zgłoszenia czekamy do niedzieli (28 lutego).

– Nagrody są okazją, aby podziękować pracownikom instytucji muzealnych za realizacje takich projektów, które w wyjątkowy i atrakcyjny sposób ukazują ważne fragmenty naszej historii – mówi marszałek Piotr Całbecki – Coraz częściej też w  nowoczesnej formie pokazują to, nad czym pracowali, o czym marzyli, o co walczyli nasi przodkowie. To niezwykle ważne, bo wartości, za które umierali, są ciągle aktualne i istotne dla młodego pokolenia. Wprowadzając część swojej pracy „do sieci”, zwiększają dostępność zbiorów i wystaw dla szerszego grona odbiorców.

 
Do konkursu można zgłaszać projekty realizowane zarówno w bezpośrednim kontakcie z odbiorcami, jak i w formie zdalnej, wirtualnej, oraz udostępniane na platformach internetowych, w trzech kategoriach:

  • wystawa (ekspozycje czasowe, stałe, prezentowane zarówno w obiektach muzealnych, jak i w przestrzeni publicznej);
  • działalność naukowa i wydawnicza (publikacje, w tym e-booki i audiobooki, oraz konferencje i zakończone projekty badawcze);
  • edukacja i regionalizm (działania o charakterze edukacyjnym oraz działania promujące i popularyzujące dziedzictwo regionu).

 

Projekty mogą być zgłaszane przez muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa, zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W każdej kategorii przyznane zostaną jedna nagroda oraz dwa wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymają statuetki Musejon, zaprojektowane i wykonane przez Sebastiana Mikołajczaka – toruńskiego artystę, stypendystę marszałka województwa.

Do pobrania:

 

Zgłoszenia należy dostarczyć do niedzieli (28 lutego) na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego,

plac Teatralny 2, 87-100 Toruń

z dopiskiem: Konkurs MUSEJON.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem: 883 353 692 lub mailowo: m.olszewska@kujawsko-pomorskie.pl.

 

Pierwsza edycja konkursu

 

We wrześniu ubiegłego roku w Pałacu w Lubostroniu odbyła się gala wręczenia nagród pierwszej edycji konkursu Musejon, w której wziął udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. W kategoriach wystawa główna oraz działalność naukowa i wydawnicza nagrodę główną przyznano Muzeum Okręgowemu w Toruniu. W kategorii edukacja i regionalizm pierwsze miejsce otrzymało Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

 

Za całokształt działalności specjalne statuetki odebrali historyk sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Michał Franciszek Woźniak i dr Marek Rubnikowicz, archeolog, działacz na rzecz ochrony i promocji zabytków, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu.

 

Więcej informacji o laureatach i wyróżnionych w ubiegłorocznej edycji konkursu w naszym materiale.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 stycznia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2021 r.