Aktualności

Nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Nowy kompleks Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Plany inwestycyjne w dziedzinie zdrowia

Dokończymy kompleksowe inwestycje w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu i w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy – poinformował na konferencji prasowej w minioną środę (21 kwietnia) marszałek Piotr Całbecki. Sejmik województwa zaakceptował dziś (26 kwietnia) zmiany budżetowe, które umożliwią sfinansowanie prac projektowych.

 

Decyzja o wyburzeniu zbudowanego w połowie ubiegłego wieku starego budynku głównego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, ostatniej tego typu pozostałości w nowym miasteczku medycznym na toruńskich Bielanach, zapadła już jakiś czas temu; powstał już program funkcjonalno-użytkowy nowego. Teraz zlecamy opracowanie budowlanej dokumentacji projektowej, ze wszystkimi przyległościami, w tym stworzeniem rozwiązań umożliwiających w miarę bezkolizyjne funkcjonowanie lecznicy podczas przyszłego procesu inwestycyjnego. Umowę z wykonawcą zamierzamy podpisać w maju.

 

Zobacz  Szpital na Bielanach wyróżniony w konkursie Fasada Roku 2020

 

Nowe środki budżetowe dla bydgoskiego marszałkowskiego Centrum Pulmonologii są przeznaczone na dokumentację projektową związaną z dokończeniem prowadzonej od kilku lat całościowej modernizacji i rozbudowy tej bardzo potrzebnej placówki, która jest jedynym w regionie ośrodkiem kompleksowego leczenia schorzeń układu oddechowego i jednym z najlepszych tego rodzaju szpitali w kraju. Chcemy, by wszystkie oddziały lecznicze, w tym działające obecnie w Smukale oddziały leczenia gruźlicy, funkcjonowały w kompleksie głównym placówki przy ul. Seminaryjnej. Właśnie na potrzeby segmentu gruźliczego powstanie przy Seminaryjnej nowy pawilon. W Smukale natomiast zlokalizowany zostanie ośrodek rehabilitacji i edukacji zdrowotnej Centrum Pulmonologii, z oddziałem opieki paliatywnej, zakładem opiekuńczo-leczniczym, oddziałem rehabilitacji i domem seniora.

 

Zobacz Inwestycje w marszałkowskich lecznicach

 

– Mamy też w planach dokończenie modernizacji Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Chcemy na to przeznaczyć środki unijne perspektywy 2021-2027 – powiedział gospodarz województwa podczas spotkania z dziennikarzami.

 

29 kwietnia prowadzony przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych zespół  opieki paliatywnej Hospicjum Światło przejmie z rąk inwestora, którym jest marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, nowo wybudowaną siedzibę, zlokalizowaną w bezpośrednim sąsiedztwie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Pierwsi pacjenci pojawią się tu jeszcze w maju.

 

Zobacz: Misja: opieka paliatywna

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 kwietnia 2021 r.   

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2021 r.