Aktualności

Piknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Piknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Piknik w magicznej Nawrze (zdjęcia)

Podtoruńska Nawra – miejsce magiczne! Niegdyś odegrało znaczącą rolę w dziejach politycznych, kulturalnych i gospodarczych Pomorza. Wkrótce powstanie tu placówka kulturalna marzeń odnosząca się do jego tożsamości, a także do misji  społecznej, jaką wypełniała sumiennie na ziemiach naszego regionu przedwojenna polska ziemiańska inteligencja. W niedzielę (26 czerwca) w nawrzańskim parku pałacowym odbył się piknik, na który zaprosiły samorząd województwa i Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa. 

 

Ale zanim piknik rozpoczął się na dobre, na pałacowych schodach odbyła się krótka uroczystość, podczas której spadkobiercy rodziny Sczanieckich, ostatnich przedwojennych właścicieli Nawry, oficjalnie przekazali, na ręce marszałka Piotra Całbeckiego, pałac i otaczający go park samorządowi województwa, by, po solidnym remoncie konserwatorskim, powstało tu muzeum ziemiaństwa i wsi z akcentami m.in. na historię stołu i budowę tożsamości miejsca. W uroczystości uczestniczyła także przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

„Zespół pałacowo-parkowy w Nawrze (…) zajmuje szczególne miejsce w historii naszego regionu. (…) Rodzina Sczanieckich (…) zapisała się pozytywnie w historii ziem chełmińskiej i toruńskiej realizując misję pielęgnowania i rozwijania tożsamości patriotycznej oraz przyczyniła się do rozwoju świadomości nowoczesnej społeczności ziemiańskiej. (…) Spadkobiercy rodziny (…), biorąc pod uwagę dotychczasowe działania samorządu województwa na rzecz dziedzictwa kulturowego, podjęli decyzję o przekazaniu zespołu (…) na rzecz województwa kujawsko-pomorskiego (…) [celem] tworzenia w tym miejscu instytucji kultury (…) [w hołdzie] przedwojennej ziemiańskiej inteligencji, która swoją rolę społeczną postrzegała jako służbę na rzecz polskości” – czytamy w dokumencie, pod którym podpisy złożyli marszałek Piotr Całbecki oraz w imieniu ofiarodawców Adam Sczaniecki, Zofia Gorczyca de domo Sczaniecka i Wojciech Gorczyca. 

 

W programie pikniku, w którego organizację włączyły się lokalna społeczność i władze gminy Chełmża, znalazły się koncert zespołu Michała Hajduczeni „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, pokaz zabytkowych aut, gra terenowa, stoisko z poczęstunkiem przygotowane przez nawrzańskie Koło Gospodyń Wiejskich oraz stoisko promocyjne Uzdrowiska Ciechocinek, szkolenie z pierwszej pomocy i bezpiecznego wypoczynku nad wodą, a także oprowadzenie po zespole pałacowo-parkowym z prezentacją koncepcji przyszłego muzeum. Oprawą wydarzenia była też przygotowana przez młodych mieszkańców Nawry i okolic wystawa „Nawrzańskie historie – poznaj swoją małą ojczyznę.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 czerwca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2022 r.

 

Piknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPPiknik w Nawrze, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Nawra przed 1939 rokiem, fot. z archiwum rodziny SczanieckichNawra przed 1939 rokiem, fot. z archiwum rodziny SczanieckichNawra przed 1939 rokiem, fot. z archiwum rodziny SczanieckichPałac w Nawrze 1936 rok, fot. z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego