Aktualności

Uroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Uroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Piętnaście nowoczesnych targowisk

W naszym regionie powstaną kolejne miejsca, w których mieszkańcy będą mogli nabyć świeże produkty bezpośrednio od ich lokalnych wytwórców. W czwartek (16 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste wręczenie umów na dofinansowanie budowy i przebudowy 15 targowisk ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

– Tworzenie takich miejsc ma pomóc w skróceniu łańcucha pośredników między producentem a konsumentem. Dzięki nim mieszkańcy regionu mają możliwość zakupu świeżych i tańszych wyrobów, a lokalni wytwórcy łatwiej znajdują nabywców swoich produktów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W poprzednim rozdaniu unijnych środków (PROW na lata 2007-2013) w niewielkich miejscowościach naszego regionu (do 50 tysięcy mieszkańców) powstało w sumie 11 targowisk. Działają w Janikowie, Pakości, Wąbrzeźnie, Czernikowie, Więcborku Skrwilnie, Jabłonowie Pomorskim, Baruchowie, Sępólnie Krajeńskim, Kowalewie Pomorskim i Boniewie (więcej).

 

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na inwestycje w targowiska (w miejscowościach do 200 tysięcy mieszkańców) zarezerwowano 14 milionów złotych. Zarząd województwa przyznał już dofinansowanie na budowę lub przebudowę przez samorządy lokalne 15 targowisk łączną kwotę 9.3 miliona złotych (nabór wniosków odbył się w kwietniu i maju).  Wsparcie pokryje 63,63 procent kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Maksymalna wartość wsparcia to 1 milion złotych. Kolejny nabór wniosków o wsparcie tego typu inwestycji planowany jest wkrótce.

 

Lista wszystkich projektów

 

– Cieszę, się, że kolejne samorządy lokalne będą uczestniczyć w naszym programie budowy i modernizacji targowisk. Dzięki temu rolnicy z regionu mogą w przyzwoitych warunkach sprzedawać swoje produkty a konsumenci w sposób bezpieczny je nabywać. To bardzo ważne, by zbliżając partnerów – producenta i konsumenta – zachować standardy sanitarne – mówi przewodniczący sejmiku Ryszard Bober.

 

Targowiska, które powstaną w ramach realizacji projektów będą utwardzone, oświetlone, przyłączone do sieci wodociągowej, elektroenergetycznej i kanalizacyjnej, wyposażone w miejsca parkingowe, sanitariaty oraz odpływ wody deszczowej. Zadaszone stoiska będą zajmować co najmniej połowę powierzchni handlowej. Wszystkie targowiska będą też oznaczone nazwą ,,Mój Rynek”.

 

– Dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego i PROW targowiska osiągają standard z XXI wieku. Są komfortowe dla kupujących i sprzedających – dobrze przygotowane,  zadaszone, najczęściej z sanitariatami i z odpowiednią ilością miejsca, by wyeksponować towary. To dobre miejsca nie tylko do handlu, ale także spotkań mieszkańców – mówi wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

 

W uroczystości wręczenia umów uczestniczyli przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober, marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa oraz przedstawiciele samorządów lokalnych na terenie których powstaną targowiska.

 

To kolejne wsparcie, które Urząd Marszałkowski podzielił w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotychczas w ramach działań infrastrukturalnych podpisano 137 umów na dofinansowanie budowy lub modernizacji dróg lokalnych na kwotę ponad 63 milionów złotych (do tej pory wybudowano ponad 8 km nowych dróg oraz przebudowano ponad 140 km tras). Kolejne 82 projekty, na które przyznano dofinansowanie dotyczą inwestycji w infrastrukturę wodno-ściekową – wartość wsparcia to 64,3 miliona złotych

 

O PROW czytaj też w materiałach:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 listopada 2017 r.

 

Uroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plUroczystość wręczenia umów na budowę i przebudowę targowisk, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl