Aktualności

Spektakl poetycki „Pieśni i milczenie”, fot. Mikołaj Kuras
Spektakl poetycki „Pieśni i milczenie”, fot. Mikołaj Kuras

Pieśni i milczenie z Edwardem Stachurą

Muzyczny spektakl poetycki „Pieśni i milczenie” w Baju Pomorskim w Toruniu zakończył wczoraj (1 grudnia) czwartą edycję festiwalu „Stachura”. Piosenki do utworów bohatera wydarzenia wykonywali między innymi Roman Kołakowski, Jerzy Stachura Junior, Adam Strug, Aro Kłusowski oraz utalentowani młodzi muzycy, uczestnicy „Warsztatów poezji czynnej imienia Edwarda Stachury”. Współorganizatorem festiwalu jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. W koncercie finałowym uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

 

– Kolejny już raz przypominamy postać Edwarda Stachury, którego legenda wciąż żyje, a twórczość łączy pokolenia i inspiruje następne roczniki sympatyków poezji. Warto podkreślić, że Edward Stachura znaczną część swojego życia spędził w naszym regionie, dlatego naturalnym jest kultywowanie jego pamięci na Kujawach i Pomorzu – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W zeszłym tygodniu od środy do soboty (25-28 listopada) w Wilczej Jamie w Smolniku nad Sanem odbyły się „Warsztaty poezji czynnej imienia Edwarda Stachury”, w których pod okiem muzyków i pedagogów Romana Kołakowskiego, Adama Skrzypka i  Magdaleny Śniadeckiej-Skrzypek utalentowani młodzi artyści przygotowali nowe wersje piosenek do tekstów Edwarda Stachury.

 

Owocem warsztatów był spektakl poetycki „Pieśni i milczenie”, który po raz pierwszy został pokazany w Wilczej Jamie w sobotę (28 listopada), w niedzielę (29 listopada) artyści wystąpili w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Finałowe przedstawienie odbyło w Baju Pomorskim w Toruniu. Oprócz uczestników warsztatów wystąpią także Roman Kołakowski, Jerzy Stachura Junior, Adam Strug, Aro Kłusowski i zespół instrumentalny pod kierownictwem Adama Skrzypka.

 

Imprezie towarzyszyły koncerty w Ciechocinku (sobota 28 listopada, Miejskie Centrum Kultury) i Włocławku (niedziela, 29 listopada, Centrum Kultury „Browar B”).  W ramach festiwalu Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny przygotował konkurs dla teatrów szkolnych na etiudę teatralną.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 listopada 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 2 grudnia 2015 r.

 

Spektakl poetycki „Pieśni i milczenie”, fot. Mikołaj KurasSpektakl poetycki „Pieśni i milczenie”, fot. Mikołaj KurasSpektakl poetycki „Pieśni i milczenie”, fot. Mikołaj KurasSpektakl poetycki „Pieśni i milczenie”, fot. Mikołaj KurasSpektakl poetycki „Pieśni i milczenie”, fot. Mikołaj KurasSpektakl poetycki „Pieśni i milczenie”, fot. Mikołaj KurasSpektakl poetycki „Pieśni i milczenie”, fot. Mikołaj KurasSpektakl poetycki „Pieśni i milczenie”, fot. Mikołaj Kuras