Aktualności

Pierwszy Kontakt

Pierwszy Kontakt

Realizacje najciekawszych młodych twórców teatralnych z całego kraju będzie można oglądać Toruniu, podczas rozpoczynającego się 23 maja 3. Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt. W tegorocznej edycji udział weźmie trzynaście teatrów z ośmiu miast.

 

Zaprezentują się teatry z Szczecina, Poznania, Warszawy, Katowic, Krakowa, Tarnowa, Legnicy oraz Torunia. W programie realizacje teatralnej klasyki (Molier), inscenizacje współczesnych, granych na całym świecie twórców (Hanoch Levin, Marius von Mayenburg, David Mamet, Neil LaBute, Savyon Liebrecht) oraz pierwsze realizacje sceniczne utworów młodych dramaturgów.

 

O laur najlepszego debiutanta ubiega się dziesięcioro aktorów oraz sześciu reżyserów. Słowo debiut jest tu rozumiane dosłownie: jako pierwsza realizacja sceniczna i pierwsza rola w zawodowym teatrze.  Spektakle zostaną odegrane zarówno na dużej, jak i małej scenie Teatru Wilama Horzycy, a także w akademickim klubie Od Nowa oraz hali sportowo-widowiskowej przy ulicy Bema. Festiwal zakończy się 29 maja.

 

W tym roku w jury oceniającym debiutantów znaleźli się aktorka i reżyserka Lena Frankiewicz, reżyser Remigiusz Brzyk i Kalina Zalewska, krytyk teatralny z miesięcznika „Teatr”. O nagrodę za debiutancką kreację aktorską powalczą: Adrianna Janowska-Moniuszko, Justyna Grzybek, Ewa Jakubowicz, Karolina Kamińska i Aleksandra Fielek. Wśród aktorów rywalizują zaś: Konrad Beta, Mateusz Weber, Paweł Peterman, Maciej Raniszewski i Albert Pyśk. O nagrodę dla debiutującego reżysera zabiegają: Grzegorz Gołaszewski, Tomasz Szczepanek, Małgorzata Warsicka, Agata Dyczko, Wojciech Pitala oraz znany reżyser filmowy Borys Lankosz. Na toruńskich scenach zaprezentują się także popularni aktorzy Adam Ferency, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Dorota Landowska.

 

Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie Teatru im. Wilama Horzycy: www.teatr.torun.pl.

 

Organizatorem wydarzenia jest Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, który należy do instytucji kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

13 maja 2015 r.