Aktualności

Podpisanie umów o wsparcie dla strefy gastro, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Podpisanie umów o wsparcie dla strefy gastro, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Pierwsze umowy o wsparcie dla gastro i fit podpisane

21 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim podpisane zostały pierwsze umowy grantowe z przedsiębiorcami z branży gastronomicznej. W dwóch naborach o wsparcie na utrzymanie miejsc pracy w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego złożono pół tysiąca wniosków. W spotkaniu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu Sławomir Kopyść. Kolejne umowy z przedsiębiorcami gastro i fit będą podpisywane od dziś (22 grudnia) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu oraz w przedstawicielstwach w Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu. 

 

Pierwsze umowy o granty podpisało w Urzędzie Marszałkowskim trzech beneficjentów z Torunia: Barbara Nowak – właścicielka Firmy Handlowo-Usługowej Aleksandra, Marta Kwiatkowska – właścicielka kawiarni Cake Today oraz Zbigniew Gronet – właściciel restauracji Artystyczna Bistro.

 

– Pomoc samorządu województwa to realny wyraz naszej solidarności z pracującymi w nich ludźmi. Mając na względzie sytuację firm i ich pracowników, zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw sygnalizowanym przez te środowiska oczekiwaniom. Dziękuję współpracującym z nami przedstawicielom obu branż za to, że pomogli nam stworzyć warunki naboru pod te oczekiwania oraz pracownikom Urzędu Marszałkowskiego, którzy przyjęli dodatkowe obowiązki, aby jak najszybciej udało się przekazać beneficjentom potrzebne wsparcie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Urząd Marszałkowski w błyskawicznym tempie przygotował warunki dwóch naborów wniosków (1-7 grudnia i 9-10 grudnia). W drugim z nich, po sygnałach od zainteresowanych środowisk, rozszerzyliśmy możliwość ubiegania się o granty także na te przedsiębiorstwa, które faktycznie prowadzą działalność gastronomiczną lub ośrodek budowania formy, choć w rejestrach przedsiębiorstw (CEIDG, KRS, REGON) nie wskazały ich jako działalności przeważającej. W ramach dwóch naborów pozytywnie zweryfikowano już 356 wniosków (257 w pierwszym i 99 w drugim naborze). Obecnie trwa weryfikacja kolejnych, prosimy też przedsiębiorców o uzupełnienie dokumentacji. Umowy o wsparcie będą podpisywane w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i czterech przedstawicielstwach: w Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu. 

 

Granty obrotowe na utrzymanie miejsc pracy, wyłącznie dla małych firm lub mikroprzedsiębiorstw, to zapowiadane wcześniej przez marszałka Piotra Całbeckiego dofinansowanie etatu w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. Firma, która w związku z obostrzeniami antyepidemicznymi musiała zamknąć lokal czy klub, może otrzymać od 6 do 12 tysięcy złotych, w zależności od obrotów, na utrzymanie jednego lub dwóch stanowisk pracy.

 

Wsparcie dla przedsiębiorstw branż gastronomicznej i fitness jest elementem wartego 910 milionów złotych marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Pakiet finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 grudnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia 2020 r.

 

Podpisanie umów o wsparcie dla strefy gastro, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów o wsparcie dla strefy gastro, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów o wsparcie dla strefy gastro, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów o wsparcie dla strefy gastro, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów o wsparcie dla strefy gastro, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPodpisanie umów o wsparcie dla strefy gastro, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP