Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Pierwsza pomoc w smartfonie

Jak pomagać w sytuacjach zagrożenia życia? Prostą i czytelną instrukcję postępowania w przypadku różnego rodzaju groźnych zdarzeń zawiera specjalna darmowa aplikacja na komórki i tablety. Jej autorami są ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. To informacje, które zawsze warto mieć przy sobie.

 

Instrukcja, która dostępna jest również w formacie pdf, powstała po konsultacji z wojewódzkimi konsultantami medycyny ratunkowej i toksykologii klinicznej. Jej celem jest pomoc użytkownikom w ratowaniu życia w  sytuacjach ekstremalnych np. urazach, zadławieniach, krwotokach i drgawkach.

 

Przewodnik pomoże między innymi ocenić miejsce zdarzenia oraz stan poszkodowanego oraz podpowie jak przeprowadzić podstawowe czynności ratujące życie. Zawiera instruktaż postępowania między innymi w przypadku urazu, zatrucia, zadławienia, bólu w klatce piersiowej, krwotoku oraz utraty przytomności, a także informacje, jakie czynności należy podjąć w przypadku wypadków masowych, skażeń chemicznych oraz innych niebezpiecznych zdarzeń. Aplikacja oferuje także dostęp do filmów instruktażowych. Informacje dostępne są w języku polskim i angielskim.

 

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy jest jednostką organizacyjną samorządu województwa.

 

Aplikacja do pobrania tutaj

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

13 lipca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2016 r.