Aktualności

Wręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Pieniądze z PROW-u trafiły do przedsiębiorców

Marszałek Piotr Całbecki, przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i członek zarządu Aneta Jędrzejewska uczestniczyli w czwartek (20 lipca) w uroczystości wręczenia nowych umów o dofinansowanie w ramach naszego segmentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich kończącej się perspektywy (PROW 2014-2020). Wartość rozdysponowanego wsparcia na rozpoczęcie i rozwijanie działalności gospodarczej to 2 miliony złotych. Zdjęcia do pobrania

 

– Biznes na wsi wciąż wymaga wsparcia, dlatego instrument, dzięki któremu możliwe są bezpośrednie dotacje do tego typu działalności, jest właściwym rozwiązaniem – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Z radością obserwujemy, jak beneficjenci śmiało sięgają po środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, potrafią z nich korzystać i dobrze wydatkować. To dzięki ich zaangażowaniu udaje się realizować projekty, które rozwijają kujawsko-pomorską gospodarkę.

 

Dystrybucję tych środków marszałkowska administracja regionu scedowała na lokalne grupy działania (LGD), czyli podmioty, które najlepiej znają lokalną wiejską rzeczywistość i potrzeby lokalnych społeczności.

 

Adresaci zakontraktowanych dziś środków PROW reprezentują szerokie spektrum biznesowe – od przedsiębiorstw działających w zakresie świadczenia usług pielęgniarskich przez fotografię i projektowanie po usługi remontowo-budowlane. Pieniądze trafią do przedsiębiorców z powiatów: aleksandrowskiego, chełmińskiego, grudziądzkiego, inowrocławskiego, lipnowskiego, nakielskiego, sępoleńskiego, toruńskiego, tucholskiego, wąbrzeskiego i włocławskiego. Pojedyncze wsparcie wyniosło od 50 do 173 tys. złotych.

 

Lista projektów

 

W związku z tym, że (w PROW-ie) otrzymaliśmy dodatkową pulę środków w wysokości 50 milionów złotych, będziemy podpisywać jeszcze 400 umów. Beneficjentami będą przedsiębiorcy i samorządy lokalne rozwijające infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną – zapowiedział w ubiegłym tygodniu gospodarz województwa.

 

LGD-y to partnerstwa tworzone przez samych mieszkańców, organizacje pozarządowe i samorządy, które wspólnie z samorządem województwa wdrażają finansowany z europejskich środków mechanizm określany jako rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS). W naszym regionie jest ich 28. Kujawsko-Pomorskie jest jedynym polskim regionem, w którym LGD-y działają nie tylko na terenach wiejskich, ale też w miastach. Dysponują środkami PROW oraz naszego Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze – także m.in. na rozwój infrastruktury drogowej, zachowanie dziedzictwa i promocję lokalnych produktów, a także przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony środowiska i rozwój infrastruktury turystycznej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

20 lipca 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 lipca 2023 r.

 

Wręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWręczenie umów o dofinansowanie z PROW, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP