Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Pieniądze na bezpieczną ścieżkę

Powstanie długo wyczekiwania przez lokalną społeczność i turystów ścieżka rowerowa łącząca Brodnicę i nieodległe Zbiczno nad jeziorem o tej samej nazwie. Z inicjatywy zarządu województwa sejmik przyjął uchwałę o udzieleniu samorządowi powiatu brodnickiego dotacji na ten cel.

 

Droga powiatowa Brodnica-Zbiczno to uczęszczana trasa, a jednocześnie droga wąska, pełna zakrętów, nieoświetlona i pozbawiona poboczy. O wypadek łatwo, zwłaszcza, że częstymi jej użytkownikami są piesi i rowerzyści. Budowa ścieżki rowerowej była od lat postulatem mieszkańców tego rejonu, ale lokalnym samorządom wciąż brakowało na nią środków. Wartość inwestycji szacuje się bowiem na blisko 5 milionów złotych, a konieczność wykupu gruntów podnosi tę kwotę o dodatkowe 900 tysięcy.

 

– Wydzielona ścieżka rowerowa znacząco poprawi bezpieczeństwo ruchu, wpłynie też na jego płynność. Uchwała to nasza odpowiedź na postulaty i oczekiwania lokalnej społeczności. Warto przypomnieć, że już wcześniej, w ramach programu Drogowa Inicjatywa Samorządowa (DIS), wspieraliśmy gminne i powiatowe inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa na drogach – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Czytaj też Kilometry nowych chodników

 

Planowany ciąg rowerowo-pieszy z Brodnicy do Zbiczna będzie w większości przebiegał  w istniejącym pasie drogowym, miał 8,2 kilometra długości i od 2,5 do 3 metrów szerokości. Wartość dotacji to 2 miliony złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 maja 2015 r.