Aktualności

Dworek w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński
Dworek w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński

Pięć lat dworu w Kłóbce

Minęło pięć lat od udostępnienia zwiedzającym miejsca łączącego się z legendą romantycznej miłości Fryderyka Chopina. W starannie odtworzonych wnętrzach odbudowanego dworu Orpiszewskich w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym położonym w sąsiedztwie skansenu wiejskiego, można oglądać zabytkowe meble, dzieła sztuki i inne przedmioty z kolekcji administrującego obiektem muzeum.

 

Kiedy pierwszy raz odwiedziłem Kłóbkę, zobaczyłem ruinę. Cieszę się, że udało się uratować ten zabytek. Od pięciu lat tysiące osób  podziwia odtworzony dwór, jego wnętrza, wyposażenie, otaczający go park oraz skansen pachnący lawendą, tymiankiem i lubczykiem.  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Kłóbecki zabytek związany jest z postacią Marii Orpiszewskiej z domu Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego, która mieszkała tu w ostatnich latach życia. Autorem projektu rewitalizacji dworu była architekt Wanda Grodzka z Zakładu Usług Technicznych w Gdańsku. W ramach prac renowacyjnych przeprowadzono rekonstrukcję starszej, parterowej części domu i rewaloryzację skrzydła pałacowego, odzwierciedlono też pierwotny układ przestrzenno-funkcjonalny rezydencji. Wnętrza odnowiono według wskazań Antoniny Orpiszewskiej – ostatniej przed wojną właścicielki dworu. Przeprowadzono także renowację parku dworskiego: odtworzono układ funkcjonalny i komunikacyjny parku, zadbano o stare drzewa oraz zrekonstruowano dawny system hydrologiczny oraz kompozycje nowych stref zieleni.

 

Dwór odbudowany został dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionu Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na latach 2008-2013 oraz ze środków budżetu województwa. Koszt odrestaurowania to ponad 6 milionów złotych. Rok później zespół dworsko-pałacowy został doceniony w corocznym konkursie Generalnego  Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2016”.  Jego celem jest promocja i opieka nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów. Jury doceniło realizację kompleksowego projektu rewaloryzacji założenia dawnej siedziby ziemiańskiej – dworu wraz z parkiem krajobrazowym. Pisaliśmy o tym tutaj.

 

Dwór i jego wnętrza są nieustannie uzupełniane o nowe eksponaty i pamiątki podarowane przez ród Orpiszewskich przyciąga nie tylko turystów, ale także członków rodziny Marii. Miejsce to odwiedzane jest także przez miłośników Chopina, artystów oraz osoby zajmujące się kulturą.

 

Na liczącym ponad 13 hektarów terenie parku etnograficznego znajduje się także drewniany osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna (powiat lipnowski). Zabytek odtworzono  w jego pierwotnym, barokowym kształcie. Posiada on dwa ołtarze z Brzeźna i ambonę z kościoła w Ostrowitem,  a także liczne zabytkowe przedmioty sakralne. Przedsięwzięcie możliwe było dzięki środkom z budżetu województwa oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Więcej o otwarciu kościółka tutaj.  Kłóbka pochwalić się może także dziewiętnastowiecznym, odnowionym wiatrakiem typu „koźlak”, chałupami, stodołami, karczmą, zakładami rzemieślniczymi, remizą oraz szkołą.

 

Prowadzące park w Kłóbce Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego. Lista wszystkich marszałkowskich jednostek dostępna jest tutaj.

 

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 czerwca 2020 r.

 

Dworek w Kłóbce przed remontem, fot. Wojciech SzabelskiDworek w Kłóbce przed remontem, fot. Wojciech SzabelskiDworek w Kłóbce przed remontem, fot . Archiwum MZKiDDworek w Kłóbce przed remontem, fot . Archiwum MZKiDDworek w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiDworek w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiDworek w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiDworek w Kłóbce, Zabytek Zadbany 2016, fot. Andrzej GoińskiKościół z Brzeźna - po rekonstrukcji, fot. z arch. MZKiDOtwarcie dworu w Kłóbce, fot. archiwum MZKiDSkansen w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiWnętrze dworu w Kłóbce, fot. Andrzej GoińskiWnętrze dworu w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński