Aktualności

Ubiegłoroczne spotkanie ze stypendystami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Ubiegłoroczne spotkanie ze stypendystami, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Pasja i talent – stypendia dla artystów

Znamy listę piętnaściorga utalentowanych kujawsko-pomorskich artystów, którzy otrzymają stypendia marszałka województwa w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wsparcie wynosi od 5 do 9 tysięcy złotych.

 

– Poprzez wyróżnienie przedstawicieli różnych dziedzin kultury pragniemy pokazać bogactwo sztuki i docenić konkretnych ludzi, ich pasje, talent i poświęcenie. Od lat z dumą wspieramy naszych twórców, animatorów kultury i opiekunów zabytków w realizacji ich artystycznych projektów. To konkretne przedsięwzięcia, które często by nie powstały, gdyby nie wsparcie samorządu województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

  

  

Czworo tegorocznych stypendystów to muzycy, troje reprezentuje sztukę filmową, jedna plastyczną, dwie osoby są promotorami kultury, jedna opiekuje się zabytkami. Wśród wyróżnionych znaleźli się także pisarka i troje fotografów.

 

Wojewódzkie stypendia artystyczne przyznawane dwa razy w roku to forma wsparcia finansowego udzielanego utalentowanym mieszkańcom regionu w różnym wieku. Są motywacją do podejmowania nowych wyzwań w sferze działalności artystycznej oraz pomagają realizować ciekawe projekty. Otrzymują je osoby zajmujące się twórczością artystyczną (między innymi w dziedzinie sztuki filmowej, rzeźby, plastyki, muzyki, literatury, teatru), upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

 

Druga edycja konkursu stypendialnego zostanie rozstrzygnięta latem. Na obie mamy w budżecie łącznie 150 tysięcy złotych.

 

W ubiegłym roku w ramach dwóch edycji programu stypendia otrzymało 30 artystów. Wsparcie wyniosło od 2,7 do 7 tysięcy złotych.

  

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 marca 2023 r.