Aktualności

Aurelia Liwińska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Aurelia Liwińska, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Pani Aurelia świętuje 105. urodziny

Pani Aurelia to pełna energii torunianka. Wciąż cieszy się dobrym zdrowiem i nie opuszcza jej poczucie humoru. W niedzielę świętowała swoje 105. urodziny. Nestorka, która należy do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, niejednokrotnie towarzyszyła nam podczas wielu ważnych dla województwa wydarzeń i uroczystości.

 

Aurelia Liwińska, z domu Zaleska, urodziła się 24 lipca 1917 roku w Kołbaniu na Wołyniu. Gdy miała zaledwie trzy lata straciła ojca, który zginął podczas wojny polsko-bolszewickiej. Radosny okres młodości przerwała II wojna światowa, która przyniosła za sobą szereg wydarzeń. Okupacje sowiecka i niemiecka, rzeź wołyńska czy Powstanie Warszawskie były wydarzeniami, kiedy o przetrwaniu decydował hart ducha i siła charakteru. Po zakończeniu wojny zamieszkała w Iwicznej (województwo łódzkie), gdzie próbując ułożyć życie na nowo poznaje przyszłego męża Czesława, który powrócił z niemieckiej niewoli. Ślub wzięli w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia 1945 roku, przeżyli razem 53 lata, prowadzili wspólnie gospodarstwo i mały hotelik. Doczekali się czworga dzieci, dziesięciorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt. Gdy mąż zmarł w 1998 roku, pani Aurelia zamieszkała z córką w Toruniu. Jej receptą na długie życie jest zasada „Śmiej się z ludźmi, płacz w ukryciu, bądź lekki w tańcu, ale nigdy w życiu”. Medal Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis otrzymała z rąk marszałka Piotra Całbeckiego.

 

Pełny biogram Aurelii Liwińskiej

 

Z okazji 105. urodzin złożyliśmy pani Aurelii życzenia i bukiet kwiatów. Wspominamy, kiedy nestorka towarzyszyła nam m.in. w trakcie obchodów stulecia urodzin patrona naszego województwa św. Jana Pawła II, podczas których podzieliła się swoimi wspomnieniami na temat papieża Polaka. Jako gość specjalny wzięła też udział w pierwszym locie nowego połączenia z bydgoskiego lotniska do Warszawy w 2019 roku

 

Papież Polak we wspomnieniach Aurelii Liwińskiej (YouTube)

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 lipca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2022 r.