Aktualności

Wręczenie medalu panu Piotrowi Bogorodziowi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu panu Piotrowi Bogorodziowi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Pamiętamy o rówieśnikach Niepodległej

Świętujemy z naszymi nestorami urodziny, składamy życzenia, odwiedzamy i zapraszamy na najważniejsze wojewódzkie uroczystości. Wczoraj (8 lipca) gratulowaliśmy 106-letniemu Piotrowi Bogorodziowi i jego żonie Wandzie, którzy przeżyli ze sobą 70 lat. W najbliższą sobotę (10 lipca) swoje 101. urodziny obchodzić będzie Anna Kucharzewska. Pan Piotr i pani Anna należą do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

– Najszczersze życzenia zdrowia, spokoju i pogody ducha. Niech każdy nowy dzień będzie dla Państwa źródłem chwil pełnych radości, niech upływa w atmosferze miłości i wsparcia. A to, co w swojej dobroci ofiarowują Państwo innym, niechaj wraca zwielokrotnione ich troskliwością i zainteresowaniem – czytamy w życzeniach przesłanych przez marszałka Piotra Całbeckiego.

 

Piotr Bogorodź urodził się 2 czerwca 1915 roku na polskich Kresach Wschodnich (obecnie Białoruś). W 1937 roku wstąpił do wojska, by dwa lata później, po wybuchu drugiej wojny światowej, walczyć w obronie ojczyzny. Pod pseudonimem „Szczygieł” służył w Armii Krajowej, a wywieziony przez Rosjan na Syberię uciekł z obozu pracy przymusowej i pokonał długą drogę do domu.

 

Po wojnie w ramach repatriacji przeniósł się na Warmię, w okolice Pasłęka, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Wandę Maciejewską, młodszą o 14 lat przedszkolankę. Para stanęła przed ołtarzem w 1951 roku, a dziś (8 lipca) małżonkowie świętują tzw. kamienną rocznicę – siedem dekad wspólnego życia. Od kilku lat mieszkają z rodziną w Toruniu, do którego przenieśli się z Jezioran (województwo warmińsko-mazurskie).

 

Jutro (10 lipca) 101. urodziny świętować będzie inna mieszkanka Torunia, Anna Kucharzewska, która na świat przyszła 10 lipca 1920 roku w Marcjanowie (województwo wielkopolskie), skąd w latach trzydziestych jej rodzina przeprowadziła się do naszego regionu. W młodości pracowała w pałacu w Głuchowie (powiat toruński), a po ślubie przeniosła się do Torunia, gdzie znalazła zatrudnienie w Miejskim Zakładzie Komunikacji.

 

Od 1978 roku mieszka na toruńskim Rubinkowie. Każdego ranka udaje się na spacer, wychodzi po gazetę i ulubione cukierki. Chętnie spędza też czas na ławce przed blokiem, którą z okazji 90. urodzin zamontowali jej sąsiedzi. W zeszłym roku seniorka odsłoniła na ścianie gmach Urzędu Marszałkowskiego tablicę poświęconą bohaterom Cudu nad Wisłą.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 lipca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 lipca 2021 r.

 

Odsłonięcie tablicy z udziałem pani Anny Kucharzewskiej, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKPWizyta pani Anny Kucharzewskiej w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP Wizyta pani Anny Kucharzewskiej w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP Wręczenie medalu pani Annie Kucharzewskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu pani Annie Kucharzewskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPWręczenie medalu panu Piotrowi Bogorodziowi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Wręczenie medalu panu Piotrowi Bogorodziowi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Wręczenie medalu panu Piotrowi Bogorodziowi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Wręczenie medalu panu Piotrowi Bogorodziowi, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP Życzenia dla seniorów, fot. Andrzej Goiński UWMKPŻyczenia dla seniorów, fot. Andrzej Goiński UWMKPUpominek dla seniorów, fot. Andrzej Goiński UWMKP