Aktualności

Rekonstrukcja historyczna „Boju o Szubin”, fot. Filip Kowalkowski
Rekonstrukcja historyczna „Boju o Szubin”, fot. Filip Kowalkowski

Pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim

Sto lat temu, na początku 1919 roku na terenach historycznej Wielkopolski, a także Kujaw Zachodnich, Pałuk i Krajny odbywały się główne walki Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji w miastach naszego regionu Kcyni, Szubinie, Żninie i Mogilnie w piątek i sobotę (11 i 12 stycznia) odbyły się uroczystości rocznicowe. Obchody są częścią ogłoszonego przez sejmik województwa kujawsko-pomorskiego Roku Powstania Wielkopolskiego.

 

Ten zwycięski zryw, u którego podstaw leżały poczucie tożsamości narodowej, solidarność i oparcie w solidnym, nowoczesnym zapleczu gospodarczym, przesądził o powrocie do macierzy znacznej części ziem obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Chwała powstańcom, chwała bohaterom! To dzięki nim w naszym regionie z dumą świętujemy stulecie odzyskania niepodległości i mówimy dziś po polsku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Pierwsza wojna światowa i upadek mocarstw zaborczych otworzyły Polsce drogę do niepodległości, ale sprawa granic, przede wszystkim zachodniej i północnej granicy Rzeczypospolitej, pozostawała otwarta aż do ustaleń traktatu wersalskiego. Powstanie, które szybko uzyskało solidne zaplecze organizacyjne i materialne, było decydujące dla ich korzystnego dla Polaków wyznaczenia.

 

Uroczystości w Kcyni odbyły się w piątek (11 stycznia) – w programie znalazło się odsłonięcie okazjonalnego muralu oraz koncert Tomka Kamińskiego i chóru Nadzieja z Nakła nad Notecią. Również w piątek w Mogilnie odbyło się odsłonięcie Pomnika Powstańca Wielkopolskiego obok budynku magistratu. Tego samego dnia świętowano w Żninie. W programie znalazły się wręczenie okolicznościowych medali, złożenie wieńców na mogile Powstańców Wielkopolskich, inscenizacja historyczna oraz msza św.

 

W sobotę (12 stycznia) 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego świętowali szubinianie. Tego dnia odbyły się msza św. w kościele św. Małgorzaty, złożenie kwiatów pod pomnikiem-mogiłą Powstańców Wielkopolskich, a także spotkanie w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenon Erdmanna. Podczas uroczystości wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył placówce, gromadzącej pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim, okolicznościowy medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po spotkaniu na szubińskim rynku odbyła się rekonstrukcja historyczna „Boju o Szubin”.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 stycznia 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia 2019 r.

 

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył medal Unitas Durat Muzeum Ziemi Szubińskiej, fot. Filip KowalkowskiWicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył medal Unitas Durat Muzeum Ziemi Szubińskiej, fot. Filip KowalkowskiWicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył medal Unitas Durat Muzeum Ziemi Szubińskiej, fot. Filip KowalkowskiWicemarszałek Zbigniew Ostrowski wręczył medal Unitas Durat Muzeum Ziemi Szubińskiej, fot. Filip KowalkowskiRekonstrukcja historyczna „Boju o Szubin”, fot. Filip KowalkowskiRekonstrukcja historyczna „Boju o Szubin”, fot. Filip KowalkowskiRekonstrukcja historyczna „Boju o Szubin”, fot. Filip KowalkowskiRekonstrukcja historyczna „Boju o Szubin”, fot. Filip KowalkowskiRekonstrukcja historyczna „Boju o Szubin”, fot. Filip KowalkowskiRekonstrukcja historyczna „Boju o Szubin”, fot. Filip Kowalkowski