Aktualności

Uroczystości w raciniewskim lesie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Uroczystości w raciniewskim lesie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Pamięci zamordowanych w raciniewskim lesie

Społeczność lokalna oraz przedstawiciele władz i Wojska Polskiego uczcili w minioną niedzielę (24 września) cywilne ofiary antypolskich czystek, przeprowadzonych przez niemieckich okupantów jesienią 1939, spoczywające w zbiorowej mogile w lesie w pobliżu Raciniewa w powiecie chełmińskim. Marszałek Piotr Całbecki podziękował osobom i środowiskom, które dbają o to miejsce pamięci.

– Wolność, czym ona jest? Jak z niej korzystać? Jak wolność osobistą, własne pragnienia przenieść na wolność społeczną? Jak budować społeczeństwo solidarne, które wykorzystuje wolność, by pomóc drugiemu, a nie by go unicestwić? Nie ma łatwej odpowiedzi na te pytania. (…) Każdy w swoim sumieniu musi rozstrzygnąć, jakie jest jego miejsce we  współczesnej  Polsce. Dziękuję, że jesteśmy tu dziś razem – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.

 

Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar, wśród których były też dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.

 

W tym roku po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. Uchwałą sejmową data została wyznaczona na 2 października.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

26 września 2023 r.

 

Uroczystości w raciniewskim lesie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości w raciniewskim lesie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości w raciniewskim lesie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości w raciniewskim lesie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości w raciniewskim lesie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości w raciniewskim lesie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPUroczystości w raciniewskim lesie, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP