Aktualności

Briefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego i podpisanie listu intencyjnego w sprawie przedstawicielstwa w Grudziądzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Briefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego i podpisanie listu intencyjnego w sprawie przedstawicielstwa w Grudziądzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Młyn Energii i przedstawicielstwo Urzędu Marszałkowskiego w Grudziądzu

Przygotowania do inwestycji w Młynie Górnym i list intencyjny w sprawie nowej siedziby oddziału zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego były tematami środowego (4 października) briefingu prasowego marszałka Piotra Całbeckiego w Grudziądzu. W spotkaniu z dziennikarzami lokalnych i regionalnych mediów uczestniczyli również m.in. prezydent miasta Maciej Glamowski, radni województwa Robert Malinowski i Michał Czepek oraz dyrektor marszałkowskiego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji (to ta instytucja będzie zarządzać grudziądzkim Młynem Energii) Małgorzata Sadowska-Rodziewicz.

– Grudziądz, miasto, które ze względu na potencjał i położenie ma szansę znaleźć się  w pierwszej lidze polskich miast, potrzebuje pierwszoligowych instytucji kultury i troskliwej pieczy samorządowych władz województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Rewitalizacja zabytkowego Młyna Górnego i powołanie do życia Młyna Energii – funkcjonującej tu instytucji kulturalno-edukacyjnej – to wspólna inicjatywa samorządu województwa i samorządu miejskiego Grudziądza. Dawny młyn zostanie przekształcony w przestrzeń publiczną z myślą o kulturze, edukacji i wydarzeniach artystycznych. Misją powołanego do życia ośrodka będzie prezentacja i popularyzacja historii i dorobku kulturalnego miasta i regionu, a także popularyzacja wiedzy matematyczno-przyrodniczej, technologicznej i humanistycznej.

 

Obecnie trwają zaawansowane prace przygotowawcze przed rozpoczęciem inwestycji. Mamy już pozwolenie na budowę, w grudniu ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę prac budowlanych, roboty powinny się rozpocząć wiosną. Otwarcie Młyna Energii zaplanowane jest na grudzień 2026.

 

Podpisany przez marszałka Piotra Całbeckiego i prezydenta Macieja Glamowskiego list intencyjny dotyczy przekazania przez miasto na rzecz samorządu województwa grudziądzkiego spichlerza 21-23, który po gruntownym remoncie adaptacyjnym będzie służył jako siedziba oddziału zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego oraz przedstawicielstw wojewódzkich instytucji.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

5 października 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 października 2023 r.

 

Briefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego i podpisanie listu intencyjnego w sprawie przedstawicielstwa w Grudziądzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego i podpisanie listu intencyjnego w sprawie przedstawicielstwa w Grudziądzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego i podpisanie listu intencyjnego w sprawie przedstawicielstwa w Grudziądzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego i podpisanie listu intencyjnego w sprawie przedstawicielstwa w Grudziądzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego i podpisanie listu intencyjnego w sprawie przedstawicielstwa w Grudziądzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego i podpisanie listu intencyjnego w sprawie przedstawicielstwa w Grudziądzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing prasowy marszałka Piotra Całbeckiego i podpisanie listu intencyjnego w sprawie przedstawicielstwa w Grudziądzu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP