Aktualności

Koncert papieski w Filharmonii Pomorskiej, podczas którego odbyło się prawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Koncert papieski w Filharmonii Pomorskiej, podczas którego odbyło się prawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Pamięci świętego Jana Pawła II

„Te Deum” Krzysztofa Herdzina w Filharmonii Pomorskiej i odsłonięcie pamiątkowej tablicy w terminalu Portu Lotniczego w Bydgoszczy to kolejne wydarzenia wpisujące się w obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Uroczystości, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyły się w piątek (16 października), w czterdziestą drugą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 

– Sądzę, że ten pontyfikat otworzył nową epokę. Dał nam szansę, szczególnie tej części Europy, która znalazła się pod jarzmem komunistycznym, abyśmy zmienili nasze życie i ziemię na lepsze. W kontekście dialogu, do jakiego papież namawiał, możemy odnaleźć się wszyscy, bo to przecież dialog jest podstawą tworzenia dobra w każdej postaci – podkreślał marszałek Piotr Całbecki.

W Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy odbyło się prawykonanie „Te Deum”, utworu skomponowanego przez wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Herdzina. Dzieło, powstałe na zamówienie marszałka Piotra Całbeckiego, wykonali w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i Polskiego Chóru Kameralnego Iwona Hossa i Adam Zdunikowski. Podczas koncertu usłyszeliśmy również „Hymn o św. Albercie Chmielowskim” i „Trzy korony na smyczki” Herdzina.

– To kolejny utwór sakralny, który napisałem w ostatnim czasie. Po Requiem, wydaje mi się najbardziej wyrastającą z mojej duchowości, próbą zrozumienia samego siebie i określenia swojego miejsca w świecie. Łaciński tekst tego chwalebnego hymnu wprowadza wyjątkową atmosferę obcowania z sacrum, inspiruje kompozytora, a mam nadzieję, że i odbiorcę, do wejścia w wyższy stopień wibracji. Proszę traktować te współbrzmienia, jako moje podziękowanie za obecność Jan Pawła II w naszym życiu – mówi Krzysztof Herdzin.

Również w piątek (16 października) w terminalu bydgoskiego Portu Lotniczego odsłonięta została tablica upamiętniająca wizytę papieża 7 czerwca 1999 roku. To właśnie w tym miejscu, dwadzieścia jeden lat temu, Ojciec Święty spotkał się z mieszkańcami i odebrał dyplom honorowego obywatela Bydgoszczy. W uroczystości wzięli udział także radni sejmiku województwa Roman Jasiakiewicz i Michał Krzemkowski.

– Odsłonięcia tablicy dokonujemy w szczególnym dniu, w 42. rocznicę wyboru Polaka kardynała Karola Wojtyły na biskupa Rzymu. Spotykamy się na lotnisku, w miejscu, w którym krzyżować się będą drogi podróżnych. Patrząc na tablicę, przypomną sobie tamte chwile, a wspomnienia, które zabiorą z Bydgoszczy będą związane z Ojcem Świętym – podkreślał marszałek Piotr Całbecki.

Region Jana Pawła II

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II (więcej). Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalnie papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

Wojewódzkie obchody jubileuszu urodzin świętego Jana Pawła II odbyły się w maju. Więcej o wydarzeniach.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał komiks „Jan Paweł II – nasz patron”. Opowiada on o pielgrzymkach Ojca Świętego do naszego regionu. Obserwujemy je z perspektywy osób uczestniczących w wizytach papieża w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, które opowiadają o swoich wspomnieniach studentowi, piszącemu pracę magisterską. Tekst napisał Maciej Jasiński, rysunki wykonał Jacek Michalski, współpraca historyczna profesor Waldemar Rozynkowski. Komiks dostępny jest także online.

Czytaj także:

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 października 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 października 2020 r.

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy w Porcie Lotniczym w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOdsłonięcie pamiątkowej tablicy w Porcie Lotniczym w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOdsłonięcie pamiątkowej tablicy w Porcie Lotniczym w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOdsłonięcie pamiątkowej tablicy w Porcie Lotniczym w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOdsłonięcie pamiątkowej tablicy w Porcie Lotniczym w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPOdsłonięcie pamiątkowej tablicy w Porcie Lotniczym w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPPrawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPPrawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPPrawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPPrawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPPrawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPPrawykonanie „Te Deum” Krzysztofa Herdzina w Filharmonii Pomorskiej, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP