Aktualności

Zajęcia z języka polskiego w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Zajęcia z języka polskiego w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Lekcje w internecie (aktualny plan zajęć)

Powstanie listopadowe, działania na ułamkach dziesiętnych, fraszki Jana Kochanowskiego, krzyżówki genetyczne i zadania maturalne z matematyki – to tylko niektóre z tematów e-lekcji w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. Na popołudniowe spotkania zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę na tematy znane ze szkolnych lekcji i przygotować się do klasówek i egzaminów.

 

– Po wakacjach formuła naszej e-Szkoły uległa zmianie. Wszystkim naszym sympatykom proponujemy popołudniowe zajęcia pozalekcyjne i uzupełniające wiedzę zdobywaną w szkole. W naszym planie lekcji są nie tylko zajęcia z języka polskiego, matematyki, chemii, historii, biologii, języka angielskiego, ale też takie, które będą pomocą w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty i matury – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Poniedziałkowe (19 października) zajęcia rozpoczęliśmy lekcją języka polskiego, podczas której próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania o to, czy naszym życiem rządzi przypadek, a także czy istnieje sposób na uwolnienie się od bolesnych wspomnień. Rozważania na ten temat zakończyły zajęcia z gramatyki, z których mogliśmy dowiedzieć się, czym jest i jaką rolę pełni czasownik. Zapraosiliśmy też do wysłuchania historii powstania listopadowego oraz lekcji wiedzy o społeczeństwie poświęconej rodzinie – podstawowej grupie społecznej.

 

Jak mówić o nawykach żywieniowych i zdrowym trybie życia w języku angielskim uczniowie dowiedzieli się wczoraj (20 października). Tego dnia mogli także obejrzeć lekcję historii, której tematem było Królestwo Polskie w latach 1815-1830. Maturzystów zaprosiliśmy na zajęcia z matematyki, podczas których omawiane były zadania zamknięte i wymagające krótkiej odpowiedzi, pojawiające się w testach maturalnych.

 

Podczas wczorajszych (21 października) zajęć z języka polskiego omawiane były fraszki Jana Kochanowskiego, wybitnego polskiego poety epoki renesansu. Kolejnym tematem była budowa słowotwórcza wyrazu. Z lekcji fizyki mogliśmy dowiedzieć się, co kryje się pod pojęciem ruchu krzywoliniowego. Miłośników geografii zaprosiliśmy na zajęcia poświęcone formom i działalności lodowców górskich. Na zakończenie przygotowaliśmy coś dla zainteresowanych tematyką dziedziczenia cech – na zajęcia o ekspresji informacji genetycznej.

 

Ksiądz Dawid Wasilewski podczas dzisiejszych (22 października) spotkań online odpowie na pytanie, czym jest i jak przejawia się dojrzałość ludzka w kontekście wiary. Uczniów szkół podstawowych zapraszamy na zajęcia z matematyki. Tematem będą działania na ułamkach dziesiętnych i zadania testowe związane z bryłami przestrzennymi. Tego dnia zachęcamy także do wysłuchania lekcji o krzyżowaniu genetycznym i dysocjacji jonowej soli.

 

Na zakończenie szkolnego tygodnia (23 października) proponujemy lekcję fizyki, podczas której dowiemy się jak, i czy w ogóle, możliwe jest zważanie naszej planety. Na piątkowe popołudnie proponujemy również zajęcia z języka niemieckiego (tematem będzie budowa zdań podrzędnie złożonych) i angielskiego (zakres tematyczny: zdania okolicznikowe i wykrzyknikowe oraz nauka i technika).

 

 

Lekcje można oglądać na czterech kanałach:

 

Wszystkie zajęcia są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Można je oglądać także poza godzinami emisji.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 października 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 października 2020 r.