Aktualności

fot. Andrzej Goiński

Pamięci św. Jana Pawła II

Obchodzimy 10. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. W czwartek (2 kwietnia) w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert „Całonocne czuwanie” Siergieja Rachmaninowa.  W przyszłym tygodniu (11 kwietnia) zapraszamy na organizowane przez Urząd Marszałkowski widowisko słowno-muzyczne „Sanctus – Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie” w bazylice św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy. W regionie i całym kraju obchodzimy Rok Jana Pawła II.

 

W czwartek (2 kwietnia) w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w godzinie śmierci papieża, zabrzmi „Całonocne czuwanie” uznawane za sakralne arcydzieło Rachmaninowa. Zawiera ono przetłumaczone na rosyjski, prawosławne wersje znanych na całym świecie utworów m.in. „Gloria In excelsis”, „Ave Maria” oraz „Magnificat”. Dzieło a capella wykona Chór Opery i Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją Violetty Bieleckiej. Przed koncertem aktor Olgierd Łukaszewicz przeczyta wspomnienia o Janie Pawle II. Osoby chcące uczcić pamięć papieża będą mogły zapalić znicz w holu Filharmonii Pomorskiej. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem  prymasa Polski Wojciecha Polaka i biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy. Więcej informacji na stronie www.filharmonia.bydgoszcz.pl.

 

W przyszłym tygodniu w sobotę (11 kwietnia) w bazylice św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy odbędzie się widowisko słowno-muzyczne „Sanctus – Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie”. Wystąpią znani polscy piosenkarze i aktorzy: Olga Bończyk, Alicja Majewska, Dorota Osińska, Grzegorz Wilk, Zbigniew Wodecki oraz Jacek Wójcicki. Wokalistom towarzyszyć będzie Chór Kameralny Akademii Muzycznej z Bydgoszczy.  Za oprawę muzyczną odpowiedzialny jest Włodzimierz Korcz. Zagrają muzycy Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Piotr Całbecki oraz biskup bydgoski Jan Tyrawa.  Organizatorem koncertu jest samorząd województwa, który przeznaczył na realizację wydarzenia 100 tysięcy złotych. Więcej informacji tutaj.

 

Zachęcamy do zwiedzenia wystawy „Papież i dzieci” w Urzędzie Marszałkowskim. Prace dzieci i młodzieży pochodzą ze zbiorów Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, które zostały nadesłane na ogólnopolski konkurs w 1999 roku w związku z wizytą Jana Pawła II w naszym regionie. 

W całej Polsce obchodzimy ustanowiony przez Sejm Rok Jana Pawła II. Również Sejmik Województwa  ustanowił rok 2015 w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Jana Pawła II – papieża rodziny.

 

W rocznicę pobytu w Kujawsko-Pomorskiem Jana Pawła II obchodzimy Święto Województwa. Data 7 czerwca za sprawą pielgrzymek Ojca Świętego symbolicznie łączy trzy największe miasta regionu: Włocławek, który papież odwiedził w czasie pielgrzymki w 1991 r. oraz Bydgoszcz i Toruń, które gościły Jana Pawła II w 1999 r.

Filharmonia Pomorska oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

 

fot. Tymoteusz Tyminski

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

1 kwietnia 2015 r.