Aktualności

Złożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP
Złożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP

Pamięci świętego Jana Pawła II

W czwartek w przededniu 16. rocznicy śmierci Jana Pawła II, wielkiego Polaka i patrona województwa kujawsko-pomorskiego, marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski i sekretarz województwa Marek Smoczyk złożyli kwiaty pod pomnikiem świętego, który znajduje się przy alei jego imienia w Toruniu.

– Województwo kujawsko-pomorskie jest jedynym regionem na świecie, któremu papież Franciszek powierzył patronat świętego Jana Pawła II. Dla milionów ludzi na całym świecie był i jest on orędownikiem dialogu opartego na prawdzie, miłości i sprawiedliwości – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II. Pierwsze stanowisko w sprawie ustanowienia Jana Pawła II patronem naszego regionu, z prośbą do władz kościelnych o zgodę na takie posunięcie, sejmik przyjął w lutym 2016, powołując się na ścisłe związki województwa, od początku jego historii, z postacią wielkiego Polaka. Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze.

Oficjalne papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny świętego Jana Pawła II. W 2004 roku papież zgodził się przyjąć ofiarowany mu przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika doktorat honoris causa. Ceremonia miała miejsce w listopadzie 2004, podczas specjalnej audiencji w oficjalnej watykańskiej rezydencji. Dziesięć lat po śmierci Ojca Świętego, dla uczczenia jego pamięci, rok 2015 obchodziliśmy w Kujawsko-Pomorskiem jako Rok Jana Pawła II, Papieża Rodziny.

Papież Polak jest honorowym obywatelem piętnastu miast i dwudziestu dziewięciu gmin w naszym regionie oraz patronem wielu szkół i placówek oświatowych, a także dwóch centrów dialogu społecznego i gmachu Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Jego imię noszą liczne ulice, place, parki i skwery, a także osiedla mieszkaniowe w Chełmnie, Chełmży i Sępólnie Krajeńskim.

W ubiegłym roku świętowaliśmy setną rocznicę urodzin patrona naszego województwa. Z tej okazji odbyła się uroczysta sesja sejmików. Mieszkańców województwa zaprosiliśmy na liczne wydarzenia towarzyszące obchodom.

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

1 kwietnia 2021 r.

Złożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKPZłożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKPZłożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKPZłożenie kwiatów pod pomnikiem świętego Jana Pawła II, fot. Szymon Zdziebło / tarantoga.pl dla UMWKP