Aktualności

Uroczystość podpisania umowy z wykonawcą prac na drodze nr 255 w Pakości, fot. Łukasz Piecyk
Uroczystość podpisania umowy z wykonawcą prac na drodze nr 255 w Pakości, fot. Łukasz Piecyk

Pakość wkrótce z nową drogą

Samorząd województwa przebuduje przebiegający przez centrum Pakości ponad dwukilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 255. Zaplanowano między innymi budowę ciągu pieszo-rowerowego oraz ronda. We wtorek (12 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim podpisana została umowa z wykonawcą prac. Trwają też przygotowania do przebudowy kolejnego odcinka trasy – w kierunku Strzelna.

 

– To kolejna inwestycja drogowa w Pakości realizowana z udziałem środków Urzędu Marszałkowskiego – wcześniej województwo wsparło m.in. rozbudowę ulicy Cmentarnej i Mikołaja, stanowiących lokalne obejście Pakości od strony zachodniej. Teraz zmodernizujemy ciąg ulic przebiegających przez centrum miasta. Przygotowujemy się też do przebudowy następnego odcinka drogi w kierunku Strzelna – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

To już siódma inwestycja na drogach wojewódzkich, którą sfinansujemy w oparciu o środki naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pierwsza część inwestycji dotyczy 2,2-kilometrowego fragmentu drogi biegnącego od Rynku w Pakości do miejscowości Jankowo. Na miejskim odcinku tej trasy występuje ścisła zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna, funkcjonują też obiekty użyteczności publicznej oraz firmy. Natężenia ruchu przekraczają w tych miejscach 6 tysięcy pojazdów na dobę.

 

– Przystępujemy do realizacji bardzo trudnego i kosztownego etapu inwestycji, ponieważ dotyczy on przejścia przez Pakość. Miasto już wcześniej przeprowadziło najważniejsze inwestycje związane z infrastrukturą podziemną i pozyskało na ten cel środki – mówi wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

 

W ramach prac drogowcy wzmocnią jezdnię (do przenoszenia nacisku do 10 ton na oś), a na jej nawierzchni ułożą zmniejszający hałas, porowaty asfalt. Po remoncie nie zmieni się ograniczenie prędkości do 40 km/h – takie postulaty zgłaszali między innymi mieszkańcy. Od przejazdu kolejowego w kierunku Jankowa powstanie ciąg pieszo-rowerowy, zlokalizowany po wschodniej stronie drogi wojewódzkiej. Skrzyżowanie z drogą na tamę zmieni się w 4-wlotowe rondo.

 

Na Rynku wykonawca przebuduje miejsca parkingowe i zatokę postojową. Na wysokości Rynku i ul. Szerokiej powstaną azyle dla pieszych, pozwalające na pokonywanie jezdni w dwóch etapach. Zaplanowano wykonanie nowego odwodnienia oraz oznakowania. Przewidziano też nasadzenia nowych drzew i krzewów – najwięcej z nich pojawi się w rejonie ronda.

 

Za prace odpowiadać będzie firma PBDiM Kobylarnia S.A., która złożyła w przetargu najkorzystniejszą ofertę. Prace będą kosztować 15,9 mln zł. Trasa będzie objęta 7-letnią gwarancją. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec tego roku. Samorząd lokalny, oprócz prac nad częścią kanalizacyjną, będzie też współfinansował budowę części chodników.

 

– Jest to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla Pakości, zarówno pod względem finansowego zaangażowania środków publicznych samorządu województwa oraz gminy Pakość, jak również z uwagi na osiągane cele, tzn. uporządkowanie znacznej części przestrzeni publicznej Pakości. Bez wsparcia z zewnątrz, w tym przede wszystkim przychylności konkretnych osób, gmina nie byłaby w stanie sprostać temu zadaniu – powiedział Wiesław Kończal, Burmistrz Pakości

 

Jednocześnie trwają prace nad programem funkcjonalno-użytkowym, który pozwoli rozbudować kolejny 20-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 255 od miejscowości Jankowo w kierunku Strzelna. Koncepcja będzie gotowa jesienią i pozwoli uruchomić zadanie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. W Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej na przebudowę całej drogi nr 255 zarezerwowano pulę 30 mln zł.

 

Podpisy pod umową z wykonawcą inwestycji złożyli marszałek Piotr Całbecki, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Mirosław Kielnik i wiceprezes firmy PBDiM Kobylarnia SA, Michał Niemyt. W spotkaniu uczestniczył również wicemarszałek Dariusz Kurzawa oraz radni województwa Elżbieta Piniewska i Eligiusz Patalas. Gminę Pakość reprezentował burmistrz Wiesław Kończal, a powiat inowrocławski starosta Tadeusz Majewski i przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Jagodziński.  

 

Wcześniej samorząd województwa uruchomił już kilka innych dużych inwestycji na drogach wojewódzkich:

 • ze Żnina do granicy województwa (nr 251),
 • z Brześcia do Kowala (nr 265),
 • ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548),
 • z Lipna do granicy województwa (nr 559),
 • z Tucholi do Świecia (nr 240).
 • z Kowalewa Pom. do Golubia-Dobrzynia (nr 554)
 • uruchomienie promu Solec Kuj.-Czarnowo (nr 249)

 

Inwestycja w liczbach:

 • Koszt – 15,9 mln zł
 • Gwarancja – 7 lat
 • Długość odcinka 2,2 km
 • nośność projektowanej nawierzchni – 100 kN/oś
 • podstawowa szerokość jezdni – 7 m
 • szerokość ciągu pieszo-rowerowego poza Pakością – 3 m
 • szerokości chodników w Pakości 1,25 – 4m
 • Łączna powierzchnia oznakowania poziomego – ok. 1380 m2

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

12 czerwca 2018 r.

 

Uroczystość podpisania umowy z wykonawcą prac na drodze nr 255 w Pakości, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania umowy z wykonawcą prac na drodze nr 255 w Pakości, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania umowy z wykonawcą prac na drodze nr 255 w Pakości, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania umowy z wykonawcą prac na drodze nr 255 w Pakości, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania umowy z wykonawcą prac na drodze nr 255 w Pakości, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania umowy z wykonawcą prac na drodze nr 255 w Pakości, fot. Łukasz PiecykUroczystość podpisania umowy z wykonawcą prac na drodze nr 255 w Pakości, fot. Łukasz Piecyk