Aktualności

Spotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast z regionu, fot. Łukasz Piecyk
Spotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast z regionu, fot. Łukasz Piecyk

Gościliśmy przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast

Z inicjatywy przewodniczącego sejmiku Ryszarda Bobera 12 czerwca w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Samorząd województwa od lat wspiera i promuje poprzez tzw. lekcje samorządowe oraz Regionalny Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym aktywność obywatelską wśród młodych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Młodzi ludzie coraz chętniej korzystają ze swych praw do uczestnictwa w życiu publicznym i wpływania na decyzje podejmowane przez samorządy, szczególnie w sprawach ich dotyczących, np. w zakresie kształcenia się, wypoczynku, zdrowia czy zatrudnienia. Takie prawo zostało formalnie zapisane w 2001 r. w nowelizacji do Ustawy o samorządzie gminnym.  

 

Pionierem tworzenia rad młodzieżowych jest były prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, który w pierwszym roku swej prezydentury zainicjował we wrześniu 1990 r. powstanie pierwszej w Polsce młodzieżowej rady miasta. Dzisiaj takie rady funkcjonują w wielu miastach i gminach, również w naszym województwie. Stanowią one główne platformy uczestniczenia młodzieży w decyzjach i inicjatywach bezpośrednio i pośrednio ich dotyczących. 

 

Udział w spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim wzięli przedstawiciele Bydgoszczy, Włocławka, Brodnicy, Jabłonowa Pomorskiego, Chełmna i Barcina oraz gmin Lisewo, Świecie nad Osą, Łubianka i Dąbrowa. Młodzież i ich opiekunowie rozmawiali o potrzebach młodych ludzi w naszym regionie. Była to również okazja do wymiany dobrych praktyk i doświadczeń z zakresu działalności młodzieżowych rad gmin i miast funkcjonujących w różnych częściach naszego województwa. Młodzi dowiedzieli się jak funkcjonuje Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego i wysłuchali wykładu dr. hab. Krzysztofa Kani z UMK z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

 

Na zakończenie chętni mogli uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach z wystąpień publicznych i sztuki przemawiania, które z pewnością przydadzą się w ich działalności.

 

Kancelaria Sejmiku i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

12 czerwca 2018 r.

 

Spotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast z regionu, fot. Łukasz PiecykSpotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast z regionu, fot. Łukasz PiecykSpotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast z regionu, fot. Łukasz PiecykSpotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast z regionu, fot. Łukasz PiecykSpotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast z regionu, fot. Łukasz PiecykSpotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast z regionu, fot. Łukasz PiecykSpotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast z regionu, fot. Łukasz PiecykSpotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast z regionu, fot. Łukasz PiecykSpotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast z regionu, fot. Łukasz PiecykSpotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast z regionu, fot. Łukasz Piecyk