Aktualności

Otwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Otwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Nowe rondo w Inowrocławiu

Oddane do użytku rondo turbinowe w Inowrocławiu i przebudowanie dwóch dobiegających do niego ulic Prymasa Józefa Glempa i Górniczej, to efekt współpracy powiatu inowrocławskiego, miasta Inowrocławia, samorządu województwa oraz wojewody. W środowej (23 grudnia) uroczystości otwarcia udział wzięli przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska i wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

– Inwestycje drogowe to przykład tego, że dobra współpraca i wspólne zaangażowanie samorządów lokalnych oraz udzielane takim inicjatywom wsparcie samorządu województwa i dotacje z budżetu państwa pozwalają realizować ważne oczekiwania lokalnych społeczności. Drogi w Kujawsko-Pomorskiem budujemy w oparciu o najlepsze standardy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W miejsce kłopotliwego dla kierowców skrzyżowania wybudowano rondo turbinowe z pięcioma wlotami: dwoma z ulicy Poznańskiej, po jednym z ulicy Stanisława Staszica, przebudowanej ulicy Górniczej i dobudowanego odcinka ulicy Prymasa J. Glempa. Takie rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i skróci czas przejazdu pomiędzy jednymi z największych osiedli: Piastowskim i Rąbinem. Zakres wykonanych prac obejmował między innymi przebudowę infrastruktury podziemnej, oświetlenia ulicznego z  energooszczędnymi lampami LED, nowych zatok autobusowych, chodników i ścieżek rowerowych.

 

To pierwsze tego typu rondo turbinowe w powiecie inowrocławskim. Rondo kosztowało łącznie 5,8 mln złotych. Miasto Inowrocław i województwo kujawsko-pomorskie wsparły tę inwestycję kwotami po 1,46 mln zł. Powiat inowrocławski był inwestorem wiodącym, który z Funduszu Dróg Samorządowych pozyskał 2,9 mln złotych, poniósł również koszty nadzorów inwestorskich oraz wykupu gruntów.

 

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 grudnia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2020 r.

 

Otwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPOtwarcie ronda turbinowego w Inowrocławiu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP