Aktualności

Fot. Tymon Markowski

Ostatni zamówiony elf już na torach

 

 

 

Samorząd województwa odebrał piąty, ostatni z zakontraktowanych w bydgoskiej firmie PESA pociągów typu elf, przeznaczonych do obsługi linii kolejowej Bydgoszcz-Toruń. Od dziś skład jest już w trasie – eksploatuje go obsługująca tę linię spółka Przewozy Regionalne. Zakup jest częścią BiT City – wartego 1,2 mld złotych pakietu projektów inwestycyjnych, którego celem jest komunikacyjna integracja obu stolic województwa.

 

 
– Nowe zespoły trakcyjne to zupełnie inna jakość w kolejowych przewozach pasażerskich w naszym regionie. Są nowoczesne, ciche, przyjazne środowisku i energetycznie oszczędne przy rozwijanej prędkości 120 kilometrów na godzinę, a przy tym komfortowe – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Posiadają 200 miejsc siedzących, klimatyzację, urządzenia umożliwiające przewóz niepełnosprawnych, bezprzewodowy internet, system audiowizualny i ekologiczne toalety. Zakupowi towarzyszy pięcioletni serwis techniczny producenta.

Dwa pierwsze elfy trafiły na tory w czerwcu 2014, dwa kolejne w grudniu. Od połowy grudnia linię Bydgoszcz-Toruń obsługuje 18 par pociągów na dobę, co zapewnia kursowanie w szczycie co pół godziny (docelowo będą tam jeździć 32 pary pociągów). Warto przypomnieć, że dla pasażerów tej linii wprowadziliśmy kilka lat temu zintegrowany bilet aglomeracyjny, którym w ciągu godziny od przyjazdu pociągu można się posługiwać w komunikacji miejskiej Bydgoszczy i Torunia. Przeprowadzony niedawno generalny remont łączącej stolice województwa linii kolejowej nr 18 pozwala na jej pokonywanie w mniej niż trzy kwadranse.

Czytaj też Nie słabnie tempo inwestycji grupy BiT City

 
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

6 lutego 2015 r.