Opieka w zagrodzie – seniorzy polubili wieś
Pobyty dzienne w tradycyjnych gospodarstwach rolnych oraz interesujące, dostosowane do zainteresowań i potrzeb zajęcia – tak wyglądał adresowany do niesamodzielnych osób starszych projekt „Zielona opieka”, prowadzony przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Lokalną Grupę Działania Bory Tucholskie. Trwają przygotowania do kontynuacji, nabór gospodarstw i podopiecznych jesienią. Finansowany ze środków naszego Regionalnego Programu Operacyjnego projekt, który obejmie cały region, ruszy w lutym 2019.
– Zielona opieka była naprawdę strzałem w dziesiątkę, przykładem dobrego, innowacyjnego rozwiązania w sferze polityki senioralnej. To także właściwy kierunek myślenia o przyszłości wsi, która nie jest dziś już wyłącznie miejscem produkcji żywności. Cieszę się, że program będzie kontynuowany – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Projekt „Zielona opieka” – 15 gospodarstwach opiekuńczych w powiatach brodnickim, mogileńskim, świeckim, tucholskim i wąbrzeskim, z oferty których skorzystało łącznie 225 starszych pań i panów, finansowanie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – zakończył się 30 czerwca. Zanim na początku przyszłego roku ruszy „Opieka w zagrodzie”, tak nazywa się nowa edycja, osoby zainteresowane mogą skorzystać z możliwości, jakie dają miejsca pobytowe utworzone na potrzeby poprzedniej. Łączy się to z odpłatnością kalkulowaną za każdym razem indywidualnie. Twórcy projektu są zbiorowym laureatem Nagrody Marszałka Województwa 2018 w kategorii fundusze unijne.
- Wszystkie informacje na stronie KPODR
- Nasza informacja nt. pierwszej edycji projektu z lokalizacją gospodarstw opiekuńczych
- Wywiad z dyrektorem KPODR drem Ryszardem Kamińskim
- Kujawsko-Pomorskie dla seniorów
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
3 sierpnia 2018 r.