Aktualności

Wizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Oficjalna wizyta delegacji z Saksonii-Anhalt

W Kujawsko-Pomorskiem przebywała z oficjalną wizytą delegacja z zaprzyjaźnionego niemieckiego kraju związkowego Saksonia-Anhalt, z premierem Reinerem Haseloffem na czele. Nasi goście wzięli udział w sesji z okazji święta województwa, podczas której premier Haseloff został odznaczony medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Zobacz Uroczysta sesja sejmiku z okazji Święta Województwa

We wtorek (6 czerwca) marszałek Piotr Całbecki i przedstawiciele landu złożyli wizytę prymasowi Polski arcybiskupowi Wojciechowi Polakowi, a następnie spotkali się z arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim, zwiedzili także Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. 7 czerwca nasi goście złożyli kwiaty pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku w Parku Pamięci oraz wzięli udział w uroczystej sesji sejmiku z okazji święta województwa.

W środę, w towarzystwie Anne Wende z ministerstwa rolnictwa landu Saksonia-Anhalt i Fabiana Schenk reprezentującego Enterprise Europe Network (europejską sieć ośrodków oferujących usługi doradcze małym i średnim przedsiębiorcom), odbyło się spotkanie z ekspertami do spraw rolnictwa i przedsiębiorczości naszego regionu. Była to okazja do wymiany doświadczeń i rozmów m.in. na temat oferowanych przez marszałkowską Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego form wsparcia biznesu.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z konsul generalną Niemiec w Gdańsku Cornelią Pieper.

Saksonia-Anhalt jest jednym z 16 krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec, jednym z tak zwanych nowych landów (przed zjednoczeniem Niemiec w granicach NRD), ósmym co do obszaru i dziesiątym pod względem populacyjnym. Ważną gałęzią gospodarki jest przemysł chemiczny (25 tysięcy zatrudnionych), w bilansie ekonomicznym ważą też zlokalizowane tu liczne farmy wiatrowe oraz produkcja żywności. Współpraca naszych regionów datuje się od 2016 roku. W ubiegłym roku nasi niemieccy partnerzy zorganizowali transport z pomocą humanitarną, która za pośrednictwem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego trafiła na Ukrainę i do ukraińskich uchodźców wojennych przebywających w naszym regionie.

Czytaj także Kujawsko-pomorska delegacja w Saksonii-Anhalt

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

6 czerwca 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 czerwca 2023 r.

Wizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta delegacji z Saksonii-Anhalt, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP