Aktualności

Pelagia Warynica, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Pelagia Warynica, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Odznaczenia na wyjątkowy jubileusz

Marszałek Piotr Całbecki podjął w piątek (18 marca) wyjątkowych gości. Pani Pelagia Warynica osobiście odebrała Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis z rąk gospodarza województwa z okazji swoich setnych urodzin. Towarzyszyły jej córka i wnuczka z małżonkami. W ostatnim czasie uhonorowaliśmy również panią Joannę Wrutniak.

 

  • Najstarsi mieszkańcy naszego regionu są dla nas nieocenionym źródłem wiedzy o historii kraju i regionu. Jesteśmy wdzięczni za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Torunianka Pelagia Warynica urodziła się 16 marca 1922 roku. W młodości kształciła się w szkole czeladniczej. W czasie wojennej okupacji była skierowana na roboty przymusowe, początkowo w gospodarstwie rolnym, a następnie w elbląskiej fabryce mydła. W lutym 1945 roku powróciła do rodzinnego Torunia, gdzie mieszka do dziś. Na ślubnym kobiercu stanęła z chemikiem Krystianem Warynicą. Pani Pelagia swoją aktywność zawodową rozwijała w sprzedaży. Pracowała w wielu sklepach, zarówno jako ekspedientka jak i na stanowiskach kierowniczych. Doczekała się dwojga wnucząt i czworga prawnucząt. To osoba bardzo religijna. Wciąż cieszy się dobrym zdrowiem, jest pełna radości i pogody ducha. Pełny biogram.

 

Marszałkowski medal otrzymała również pani Joanna Wrutniak. Pochodzi z lubelszczyzny, a po wojnie już na stałe związała się z Kujawami i Pomorzem. Wówczas wraz z mężem zamieszkała w Dużej Cerkwicy w powiecie sępoleńskim. Wspólnie z małżonkiem Janem prowadziła gospodarstwo  rolne. W 1986 roku przeprowadzili się do Bydgoszczy, wychowali czworo dzieci. Pani Joanna to pasjonatka ręcznych robótek, dziergania i szydełkowania. Ma dziewięcioro wnucząt i czternaścioro prawnucząt. Obecnie mieszka z córką w Bysławiu (powiat tucholski). Pełny biogram.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 marca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2022 r.

 

Pelagia Warynica, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPelagia Warynica, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPelagia Warynica, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPelagia Warynica, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPPelagia Warynica, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPJoanna Wrutniak, fot. archiwum rodziny