Aktualności

Otwarcie spalarni odpadów w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski
Otwarcie spalarni odpadów w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

Odpady pójdą z (czystym) dymem

Ruszyła ulokowana w Bydgoszczy spalarnia odpadów komunalnych obsługująca obie stolice województwa oraz podbydgoskie i podtoruńskie gminy, która będzie też produkowała powstałe przy termicznej utylizacji śmieci ciepło i energię elektryczną. 25 listopada z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i członka zarządu województwa Anety Jędrzejewskiej odbyło się uroczyste zakończenie inwestycji.

 

– Cieszę się, że nasz region krok po kroku wdraża nowoczesne systemy gospodarowania odpadami, łącząc efektywność gospodarczą z efektami ekologicznymi, zgodnie z europejskimi standardami w tej dziedzinie. Warta podkreślenia jest też będąca podstawą tego przedsięwzięcia współpraca Bydgoszczy i Torunia – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

 

Sfinansowany z puli Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko bydgoski Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów powstał na podstawie porozumienia samorządów Bydgoszczy i Torunia. Na związaną z nim infrastrukturę oprócz samego bloku spalarni składają się także kompostownia i sieci przesyłowe (elektryczności i ciepła) oraz usytuowana w Toruniu stacja przeładunkowa odbioru odpadów. Wydajność spalarni to 180 tysięcy ton zlikwidowanych odpadów rocznie, wyprodukowana przy okazji energia cieplna (180 tysięcy megawatogodzin rocznie) i elektryczna (54 tysiące megawatogodzin w ciągu roku) może zaspokoić potrzeby kilkudziesięciotysięcznego osiedla. Budowa trwała dwa lata i pochłonęła ponad pół miliarda złotych.

 

Po uzyskaniu wszystkich wymaganych prawem zezwoleń, uchwałą sejmiku województwa, która znowelizowała kujawsko-pomorski Plan gospodarowania odpadami 2012-2017, kompleks został wpisany na listę regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Jest wyposażony w nowoczesne instalacje które eliminują większość szkodliwych emisji do atmosfery, w tym systemy oczyszczania spalin oraz stabilizowania i zestalania substancji lotnych. Przeszedł rozruchy technologiczne. Zarządza nim samorządowa spółka ProNatura.  

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 listopada 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 27 listopada 2015 r.

 

Bydgoska spalarnia odpadów, fot. archiwum ProNatury Bydgoska spalarnia odpadów, fot. archiwum ProNatury Bydgoska spalarnia odpadów, fot. archiwum ProNatury Bydgoska spalarnia odpadów, fot. archiwum ProNatury Bydgoska spalarnia odpadów, fot. archiwum ProNatury Otwarcie spalarni odpadów w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOtwarcie spalarni odpadów w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOtwarcie spalarni odpadów w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOtwarcie spalarni odpadów w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOtwarcie spalarni odpadów w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOtwarcie spalarni odpadów w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiOtwarcie spalarni odpadów w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski