Aktualności

Zajęcia w ramach projektu „Odkrywamy planety” w Gniewkowie, fot. Szymon Zdziebło
Zajęcia w ramach projektu „Odkrywamy planety” w Gniewkowie, fot. Szymon Zdziebło

Odkrywali planety

Podczas środowej (4 listopada) konferencji w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej podsumowaliśmy realizację marszałkowskiego projektu „Odkrywamy planety – zajęcia z kompetencji kluczowych”. W przedsięwzięciu uczestniczyło 300 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

 

W innowacyjnych lekcjach połączonych z obserwacjami ciekawych obiektów na kujawsko-pomorskim niebie wzięli udział uczniowie 27 szkół. Formuła projektu polegała na organizacji zajęć dodatkowych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, astronomia) i naukowo-technicznych (informatyka, optyka), realizowanych na podstawie czterech specjalistycznych programów obserwacyjnych:

  • zjawiska zakryciowe,
  • stacje bolidowe,
  • astrometria i fotometria,
  • aktywność słońca.

 

– Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem infrastruktury astrobaz, co gwarantowało ciekawe spotkania z „żywą” astronomią. Ich innowacyjny i nowoczesny charakter pozwolił rozwinąć zainteresowania naukowe najzdolniejszych uczniów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W ramach projektu powstało trzydzieści 10-osobowych grup uczniów, tzw. astroteamów. Opiekowali się nimi specjalnie przygotowani nauczyciele, którzy ukończyli organizowany w ramach projektu kurs z zakresu programów obserwacyjnych. Zwieńczeniem wymagającej i wielogodzinnej pracy w astroteamach był wyjazd edukacyjny do Niemiec. Wzięło w nim udział 30 uczniów – autorów najlepszych prac multimedialnych nadesłanych w ramach ogłoszonego przez zarząd województwa Konkursu Astronomicznego (więcej). 

 

Projekt był realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Wartość całego przedsięwzięcia to 870 tysięcy złotych.

 

Lista szkół uczestniczących w projekcie 

 

Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

4 listopada 2015 r.